Kupiłeś nowego smartfona? Być może już jest zainfekowany!

Aplikacje preinstalowane przez producenta lub operatora komórkowego są często powodem niechcianych problemów. Sprawdź, czy Twój smartfon jest na pewno bezpieczny.

Źródło: Daniel Romero / Unsplash

Wiele smartfonów z Androidem już cierpi z powodu aplikacji typu bloatware, niechcianych powiadomień i reklam wewnątrz aplikacji przeinstalowanych aplikacji producenta. Niektóre aplikacje pokazują nawet pełnoekranowe reklamy na ekranie głównym i ekranie blokady. Teraz okazało się, że te pozornie nieszkodliwe reklamy mogą potajemnie instalować niechciane aplikacje.

Szczegółowy wątek na forum Reddit wyjaśnia, że niektóre reklamy pojawiające się obecnie na smartfonach z Androidem mogą instalować aplikacje bez żadnej interwencji użytkownika. Mogą nawet ominąć Sklep Play i inne środki bezpieczeństwa zawarte w systemie Android. Zasadniczo, reklamy te wyglądają jak każda inna lista aplikacji w Sklepie Play, a nawet jeśli spróbujesz ją zamknąć, to i tak instaluje ona aplikację w tle.

Zobacz również:

Źródło: rifterninja / Reddit

Źródło: rifterninja / Reddit

Źródło: rifterninja / Reddit

Źródło: rifterninja / Reddit

Ujawniono, że jest to realizowane przez usługę systemową o nazwie Appreciate (przez Digital Turbine), która jest preinstalowana na smartfonach. Niektórzy operatorzy i producenci smartfonów z Androidem korzystają z tej usługi, a promowane przez nią reklamy lub aplikacje są serwowane bezpośrednio z serwerów Digital Turbine. Takie zachowanie może być zasadniczo postrzegane jako złośliwe oprogramowanie. Firma jest nawet właścicielem patentu na tę funkcjonalność.

Kilka lat temu, przewoźnicy tacy jak T-Mobile i Verizon preinstalowali aplikację DT Ignite od Digital Turbine na niektórych smartfonach z systemem Android wraz ze zwykłym bloatware. Usługa ta poszła jednak za daleko i instaluje nowe aplikacje bez interwencji użytkownika. Firma twierdzi, że ich aplikacja nie powinna instalować innych, jeśli użytkownik zamknie lub odrzuci promocyjne okno pop-up.

Jedna z aplikacji o nazwie Weather Home, zainstalowana przez Digital Turbine, podobno próbuje zastąpić launchery aplikacji, uruchamia natrętne reklamy i zużywa dużo baterii w tle. Digital Turbine twierdzi, że dwukrotnie sprawdza wszystkie aplikacje, które promuje przed i po instalacji. Firma podobno planuje wydać oświadczenie w sprawie tej kontrowersji.

Źródło: rifterninja / Reddit

Źródło: rifterninja / Reddit

Źródło: rifterninja / Reddit

Źródło: rifterninja / Reddit