Kupuj najtaniej: najlepsze porównywarki cen

Hipermarkety elektroniczne wypchane są klientami po brzegi, poza tym nie masz czasu na ganianie po sklepach? Może powinieneś skorzystać z usług sklepu internetowego? W takiej sytuacji powstaje problem. Sklepów w Internecie jest bez liku, każdy z nieco innym asortymentem. Na ratunek ruszają twórcy serwisów porównujących ceny. Nie tylko ułatwiają one wybór najtańszej oferty - pozwalają również na sprawdzenie opinii innych użytkowników (nie tylko na temat danego produktu, ale również serwisu oraz konkretnego sklepu). Niektóre z nich oferują nawet monitoring aukcji internetowych - a nuż uda się złapać jakąś okazję? Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najciekawszych porównywarek cen, oferujących pomoc w zakresie zakupu w Internecie sprzętu komputerowego.

Kupuj najtaniej: najlepsze porównywarki cen
Z badań wynika, że około 30% internautów cześć sprzętu i elektronicznych gadżetów, takich jak odtwarzacze MP3 czy akcesoria komputerowe, kupuje w sieci. Ciekawe jest, że dużą część tego typu urządzeń stanowią te z wyższej półki. Szybko jednak staje się oczywiste, że różnica cen między sprzętem zakupionym w normalnym i internetowym sklepie najbardziej widoczna jest właśnie przy droższych produktach. Na polskim rynku internetowym znaleźć możemy wiele serwisów umożliwiających porównywanie cen. Po zapoznaniu się z nimi szybko dojdziemy do prostej konstatacji: znakomita większość z nich albo oferuje minimalne ilości porównywanych produktów (często z powodu krótkiego "życia" danego serwisu), albo znajduje się wręcz w stanie atrofii lub śmierci klinicznej. Przykładem może być nieźle zapowiadający się serwis Emulti.pl. Teoretycznie korzystanie z niego powinno umożliwić nam wyszukanie i porównanie cen różnych produktów. W praktyce strona prawie w ogóle nie działa - kilka dni z rzędu nie udało się nam na nią dostać, w chwili pisania tego artykułu działa jedynie jej "jedynka" czyli strona główna. Do naszego porównania wybraliśmy więc kilka serwisów, które po pierwsze umożliwiają porównywanie cen produktów i podzespołów komputerowych, a po drugie i ważniejsze - działają bez zarzutu.

Kupuj najtaniej: najlepsze porównywarki cen

Wybrane z listy PC World Komputer "Produkt roku 2005" produkty i najtańsze znalezione w porównywarkach ceny

Wyróżnienie - ceneo.pl i skapiec.pl
Zdecydowaliśmy się wyróżnić dwa serwisy. Pierwszym z nich jest Ceneo, będącym zdecydowanie najbardziej profesjonalnym i przyjaznym użytkownikom serwisem porównującym ceny. Drugie wyróżnienie trafia do Skąpca - po pierwsze za dużą liczbę porównywanych ofert z działki "Komputery". Po drugie - to właśnie Skąpiec, zgodnie z nazwą, wyszukiwał najczęściej najniższe ceny.

Naszą wędrówkę po internetowych porównywarkach cen zacznijmy od sprecyzowania, na czym najbardziej, oprócz rzecz jasna niskiej ceny, nam zależy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jakie możliwości interakcji oferuje dany serwis. Chodzi tu o możliwość wystawienia komentarza sklepom i towarom czy porównanie zbliżonych do siebie produktów. Wbrew pozorom, jest to niezwykle istotne, gdyż jest to praktycznie jedyny sposób sprawdzenia wiarygodności e-sklepu. Cóż z tego, że kupimy szwagrowi w prezencie nowiutką kartę graficzna, skoro czas dostawy będzie tak duży, że zamiast na Gwiazdkę prezent przyjdzie na Trzech Króli? Dodatkowo, dzięki systemowi komentarzy użytkownicy mogą polecać sobie nawzajem najlepsze oferty. Kolejną rzeczą są opisy produktów. Sprawa pozornie banalna, ale lakoniczny opis często utrudnia wybranie konkretnej oferty bez zapuszczania się na strony sklepów internetowych. Pod uwagę weźmy także to, jakich informacji o sklepie i produktach udziela witryna porównawcza. Niestety, tu nie jest rewelacyjnie. Poza linkami do konkretnej oferty na witrynie sprzedawcy oraz logotypem czy adresem sklepu często nie znajdziemy żadnych innych informacji.

Zobacz również:

  • Do Biedronki trafił sprzęt od znanego producenta samochodów
  • Netto: wielka wyprzedaż urządzeń AGD - dziś ostatni dzień, aby kupić je w tak niskiej cenie

Gemino

Kupuj najtaniej: najlepsze porównywarki cen

Gemino

Serwis www.gemino.pl jest ciekawy ale, niestety ubogi. Interesujący jest głównie ze względu na to, iż skupia się tylko i wyłącznie na elektronice. Niestety, serwis nie może pochwalić się dużą ilością ofert. Ceny pobierane są raptem z dzwudziestukilku sklepów, liczba produktów, jaką możemy znaleźć wygląda więc mizernie. Bardzo wiele ze znalezionych przez wyszukiwarkę produktów jest niedostępnych (choć znajdują się w bazie). Oczywiście, przyczyna tego faktu nie jest zależna od serwisu, niesmak jednak pozostaje - ile można przekopywać się przez nieaktualne oferty i po co wyszukiwarka podaje nam cenę i adres sklepu, skoro produktu tam nie ma?

Na obronę Gemino koniecznie trzeba dodać, że witryna ma bardzo duży potencjał. Łatwy i przyjazny interfejs ułatwiają poruszanie się po niej, nie budzą też żadnych zastrzeżeń opisy produktów oraz sklepów. Bardzo wygodny jest także system komentarzy i ocen, a dodatkowo Gemino ułatwia wybór poprzez rozbudowane możliwości porównywania cech i funkcjonalności produktów oraz znakomite filtry. Dzięki nim niezdecydowany internauta szybko i łatwo znajdzie coś dla siebie - szkoda, że w tak ograniczonej ofercie.

Gemino to naprawdę dobra witryna. Jedyną w zasadzie jej wadą jest mała liczba ofert. Inne porównywarki mają w bazie dużo więcej produktów - nawet, jeżeli patrzeć tylko na sprzęt elektroniczny, w którym przecież Gemino się specjalizuje. Gdyby znajdywanych propozycji cenowych było więcej, śmiało można by powiedzieć, iż jest to zdecydowanie najlepszy wybór. Teraz niestety jest to bardzo wygodna i sprawnie działająca witryna, z której korzystanie mija się trochę z celem. Szkoda, Genimo naprawdę robi pozytywne wrażenie, szkoda, że szybko wszystko rozbija się o to, że szukając okazji najcześciej po prostu nie jej znajdujemy.

Aktualizacja: 23 grudnia 2005 11:49

Artykuł został nieznacznie zmodyfikowany. Zgodnie z życzeniami przedstawicieli serwisu 9 sekund, uściśliliśmy nieco opis witryny. Chodzi przede wszystkim o wątpliwości dotyczące liczby produktów w serwisie. 9 sekund ma w swojej ofercie ponad 1400000 produktów oraz ponad 1000000 monitorowanych aukcji internetowych. Dodatkowo, podkreślamy, że informacja o brakach w niektórych kategoriach traktuje wyłącznie o interesujących nas dziedzinach - sprzętu i podzespołów komputerowych.