Kupujemy aparat cyfrowy

Rynek elektroniki użytkowej w okresie przedświątecznym przeżywa rozkwit promocji i ofert. Nie inaczej ma się sprawa w przypadku cyfrowych aparatów fotograficznych, które zdołały zyskać sobie w mijającym roku olbrzymią popularność. Zakup cyfrówki w prezencie gwiazdkowym wydaje się więc idealnym rozwiązaniem. Jak jednak kupować aparat i jednocześnie nie zagubić się w zdradliwym gąszczu parametrów technicznych? Co jest ważniejsze - optyka czy czułość matrycy? Na co mogą liczyć amatorzy cyfrowej fotografii, a czego powinni wymagać profesjonaliści? Odpowiedzi na te i inne pytania postanowiliśmy poszukać w jednym z dużych salonów ze sprzętem elektronicznym.

Z przeprowadzonej przez nas wśród klientów jednego z dużych centrów handlowych sondy wynika, iż potencjalni nabywcy cyfrowych aparatów fotograficznych kierują się podczas zakupów przede wszystkim wartością zoomu optycznego - zbliżenia, z jakim może fotografować dany model. Nie mniejsze znaczenie ma też wydajność matrycy światłoczułej - zdaniem uczestników sondy liczba pikseli czujnika obrazu nie powinna być niższa niż 4-5 milionów. Klienci zwracają także uwagę na takie funkcjonalności aparatów jak możliwość nagrywania sekwencji wideo oraz możliwość regulacji/manualnego ustawienia parametrów aparatu (przesłony, migawki, itp.). Mniej uwagi poświęcają zaś wyglądowi aparatu.

Kupujemy aparat cyfrowy

Canon A520

Przypomnijmy, że ceny cyfrówek w 2005 r. obniżyły się o 20 procent, lustrzanki potaniały o 30 procent, a tradycyjne aparaty potaniały aż o ok. 50 procent. W Polsce sprzedano w tym roku o ponad 90 procent więcej urządzeń, niż miało to miejsce w 2004 r. W pierwszej połowie mijającego roku spośród aparatów kompaktowych najlepiej sprzedawały się modele wyposażone w czujnik obrazu o rozdzielczości 4 mln pikseli (40 procent sprzedanych modeli), a co czwarty dysponował matrycą 5-megapikselową.

Kupujemy aparat cyfrowy

Nikon D70s

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele cyfrowych aparatów w różnych przedziałach cenowych. Nasz rozmówca, Łukasz Giersz ze sklepu Mega Avans, poleca kilka urządzeń, zróżnicowanych pod względem możliwości i ceny. Wśród aparatów, które jego zdaniem zasługują na uwagę, znalazły się zarówno modele dla osób amatorsko zajmujących się fotografią (Fuji A345 i Canon PowerShot A520), dla średnio zaawansowanych fotografów (Canon Powershot A620) oraz dla użytkowników pół-profesjonalnych (Nikon D70s). Dlaczego akurat te modele? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.