Kupujesz Xiaomi Mi4? Uważaj na malware

Firma Xiaomi padła ofiarą podejrzeń o instalowanie szkodliwego oprogramowania w telefonach dostarczanych do użytkowników. Dalsze badania wykazują jednak, że w telefonach Xiaomi Mi4 nie doszło do naruszenia zabezpieczeń smartfonów na linii dystrybucyjnej.

Firma Bluebox zajmująca się bezpieczeństwem informatycznym zauważyła, że na egzemplarzu telefonu wyglądającego jak Xiaomi Mi4 można było znaleźć oprogramowanie typu malware. Miało to być związane z wykorzystywaniem przez firmę oprogramowania w wersji MIUI, bez żadnych usług od Google.

Bluebox wykryło, że na urządzeniu wyglądającym jak Xiaomi Mi4 poojawiło się złośliwe oprogramowanie. Oprócz mechanizmu wysyłania niechcianych reklam na urządzenia użytkowników pojawił się w pamięci urządzenia proces o nazwie Yt Service. Nazwa paczki z tym programem o nazwie com.google.hfapservice miała sugerować, że pochodzi ona od Google, ale firma z Mountain View raczej nie miała z tym nic wspólnego.

Kupujesz Xiaomi Mi4? Uważaj na malware

Xiaomi Mi4 to smartfon o bardzo przyzwoitym stosunku ceny do jakości

Firma zajmująca się badaniem telefonu sprawdziła, czy urządzenie faktycznie pochodzi od producenta, a nie jest tylko kopią stylizowaną na Xiaomi Mi4. Telefon faktycznie miał dokładnie taką samą specyfikację, jak inne urządzenia z linii produkcyjnej chińskiej firmy. Okazało się jednak, że to była bardzo zaawansowana podróbka, w której na karcie microSD umieszczono spreparowane pliki APK.

Użytkownicy nie powinni więc obawiać się telefonów Xiaomi Mi4, ponieważ nie wykazano, by producent miał problemy z zabezpieczeniami. Konsumenci powinni jednak uważać na źródło, z którego kupują telefon. Jeśli na rynku pojawiły się na tyle wierne podróbki, że zmyliły nawet firmy zajmujące się bezpieczeństwem, to użytkownicy mogą się nawet nie zorientować, że kupili niepełnowartościowy telefon ze zmodyfikowaniem w nieznanym celu oprogramowaniem.

źródło: phonearena.com


Monitoring aktywności

Funkcja odtwarzania muzyki

Powiadomienia o połączeniach przychodzących