Kupujesz 'komórkę'? Zapłać kaucję!

Australijska organizacja Environment Victoria, zajmująca się problematyką ochrony środowiska, zaproponowała wprowadzenie obowiązkowej kaucji, którą miałby wpłacać każdy, kto kupi telefon komórkowy. Kaucja będzie zwracana w momencie przekazania zniszczonego telefonu do powtórnego przetworzenia - przedstawiciele Environment Victoria chcą w ten sposób zlikwidować powszechną praktykę wyrzucania starych telefonów do śmieci.

Według Environment Victoria, obecnie użytkownicy tak często zmieniają telefony komórkowe, że z roku na rok gwałtownie rośnie liczba wyrzucanych 'komórek'. Problem w tym, że urządzenia te powinny być po zużyciu przetwarzane - ponieważ zawierają zarówno związki bardzo szkodliwe (m.in. arsen, beryl oraz kadm) jak i cenne substancje, które można wykorzystać ponownie (np. złoto).

Przedstawiciele organizacji tłumaczą, że ich nowy pomysł jest konsekwencją fiaska akcji stowarzyszania ATMA (Australian Mobile Telecommunications Association), w ramach której można było nieodpłatnie przekazać stary telefon do przetworzenia (skorzystało z niej zaledwie kilka procent posiadaczy 'komórek').

Environment Victoria chce więc wprowadzenia w Australii wymogu wpłacania w momencie zakupu nowego telefonu kaucji w wysokości 10 dolarów australijskich (ok. 25 zł). Będzie ona zwracana w momencie 'zdawania' zużytego telefonu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: