Kupujesz telefon z 5G? Według Apple to bez sensu!

Apple jako jedna z ostatnich firm wprowadziła flagowce z 5G. Tim Cook wytłumaczył właśnie dlaczego zwlekano tak długo.

Apple to dosyć specyficzne przedsiębiorstwo. Z jednej strony firma ta wprowadza na rynek mnóstwo innowacji i czasami wyprzedza konkurencje o lata świetlne.

5G w smartfonach iPhone 12
Źródło: apple.com

5G w smartfonach iPhone 12

Źródło: apple.com

Niestety w historii nie brakuje również momentów, kiedy Apple dopiero po wielu latach wprowadzało funkcje znane z konkurencyjnych urządzeń. Mowa między innymi o implementacji modemów sieci 5G. Apple zwlekało z tą decyzją przez ponad rok i finalnie w październiku 2020 roku zaprezentowało pierwsze urządzenia kompatybilne z 5G - smartfony z rodziny iPhone 12.

Zobacz również:

  • Niezwykła oferta w przedsprzedaży! iPhone 13 jedynie za 3599 złotych!
  • Samsung Galaxy S22 - cena, data premiery, specyfikacja [16.09.2021]
  • Zamawiasz iPhone'a 13? Odbiory opóźnione nawet do października

Wiele osób zastanawiało się dlaczego Apple lekceważy sieć 5G? Początkowo zakładaliśmy, że firma czekała, aby zintegrować modem sieci 5G z procesorem Apple A14 (pierwsze smartfony z 5G miały oddzielny modem, który zużywa sporo energii).

Po niespełna roku od prezentacji iPhone'a 12 Tim Cook przedstawił prawdziwy powód, dla którego Apple zwlekało z implementacją modemów sieci 5G. W praktyce okazuje się, że Apple nie śpieszyło się z wprowadzeniem 5G do swoich urządzeń, ponieważ producent wiedział, że konsumenci i tak szybko nie skorzystają z dobrodziejstw tego rozwiązania, a dodatkowo początkowa implementacja modemów 5G w smartfonach była daleka od oczekiwań i standardów Apple.

Prezes Apple przekazał, że rozwój sieci 5G w dalszym ciągu jest w "początkowej fazie", a on liczy, że iPhone nadal będzie szybko rozwijać tą technologię dzięki swojemu popytowi.

Tim Cook wspomina, że iPhone 12 jest dostępny w sprzedaży na całym świecie, ale na wielu rynkach wciąż nie ma infrastruktury, która pozwala korzystać z sieci 5G. Apple wierzy, że rewelacyjna sprzedaż nowych modeli iPhone'a zmotywuje operatorów do budowy nowych nadajników kompatybilnych z 5G.

Podczas spotkania prezes Apple przekazał, że firma jest spokojna o rozwój iPhone'a w przyszłości.

W najbliższym czasie zadebiutują nowe smartfony z rodziny iPhone 13. Wkrótce na rynku pojawi się także tani model - iPhone SE z obsługą sieci 5G.

Źródło: appleinsider.com