Kupujesz telewizor, pralkę lub zmywarkę? Dowiedz się więcej na temat etykiet energetycznych

Etykiety energetyczne towarzyszą sprzętowi gospodarstwa domowego i mają za zadanie szybko przedstawić konsumentom informacje na temat najważniejszych parametrów urządzenia, które będą miały ogromne znaczenie w późniejszym jego użytkowaniu.

Kupując m.in. telewizor lub sprzęt AGD z pewnością w oczy rzuci Wam się tzw. etykieta energetyczna, czyli nalepka lub tabliczka, która powinna znajdować się w widocznym miejscu (z przodu urządzenia, lub na jego górze):

Kupujesz telewizor, pralkę lub zmywarkę? Dowiedz się więcej na temat etykiet energetycznych

Etykieta energetyczna zawiera informacje o klasie efektywności energetycznej oraz innych podstawowych zasobach zużywanych przez dany produkt. To właśnie dzięki niej mamy możliwość szybkiego porównania właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu, a co za tym idzie wpłynięcia przede wszystkim na wysokość naszych rachunków wynikających z późniejszego użytkowania urządzenia (prąd, woda).

Zanim udamy się do sklepu warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania. Możemy to zrobić np. za pośrednictwem strony internetowej UOKiK, skąd mamy możliwość pobrania za darmo różnych wydawnictw, w tym najnowszą pozycję zatytułowaną "Kto czyta, oszczędza. Etykiety energetyczne - poradnik dla konsumentów" i omawiającą następujące zagadnienia:

Kupujesz telewizor, pralkę lub zmywarkę? Dowiedz się więcej na temat etykiet energetycznych

Jak widzicie głównym zadaniem tego dokumentu (z czego się wywiązuje) jest przybliżenie konsumentowi wszystkiego na temat etykiet energetycznych. Oferuje on ponadto przydatne porady w zakresie eksploatacji różnych urządzeń oraz porady dla osób kupujących sprzęt gospodarstwa domowego. Przyglądając się sekcji "kupuję telewizor" dochodzę jednak do wniosku, że do tych drugich należy podchodzić ostrożnie. Znalazłem tam bowiem np. następujący fragment:

"Kupując telewizor, musisz zdecydować, czy interesuje cię telewizor z ekranem plazmowym, czy LCD. Telewizor plazmowy charakteryzuje szeroka paleta barw, dzięki czemu możliwe jest oglądanie obrazów w doskonałej jakości z dużą przekątną ekranu. Jeśli natomiast interesuje cię telewizor w mniejszym rozmiarze i bardziej oszczędny niż plazma, wybierz ten z ekranem LCD. Na rynku są dostępne też telewizory z matrycą LCD i podświetleniem LED. Takie telewizory wykorzystują diody świecące LED, dzięki czemu zmniejsza się zużycie energii."Zobacz również:

  • Super weekend w RTV euro AGD! Co warto kupić?

Poza nieprawdziwymi informacjami (chodzi o sugestię, że tylko plazmy oferują duże ekrany) temat został potraktowany zastraszająco płytko. Zapis ten wygląda jakby był przygotowany wiele lat temu, co mocno dziwi, ponieważ sam poradnik powstał w 2013 roku...