Kupujmy pamięci!

Na rynku podzespołów komputerowych ceny zmieniają się w zasadzie każdego tygodnia. Ostatnio największe ruchy cenowe związane były z układami pamięci SDRAM, które przez dłuższy okres czasu sukcesywnie taniały.

Na rynku podzespołów komputerowych ceny zmieniają się w zasadzie każdego tygodnia. Ostatnio największe ruchy cenowe związane były z układami pamięci SDRAM, które przez dłuższy okres czasu sukcesywnie taniały.

Jest to zapewne związane z pojawieniem na rynku nowego rodzaju modułów (DDR i RDRAM) w wyniku czego dystrybutorzy wyprzedają zmagazynowane układy starszego typu. Tradycyjne moduły 128MB SDRAM (PC133) przez niektóre sklepy oferowane są już za średnią cenę 270 złotych.

Po niedawnym wzroście cen odtwarzaczy DVD, możemy zaobserwować ich powolny spadek. Obecnie większość DVD-ROM-ów można nabyć za 500-600 złotych. Doskonałym przykładem takiego czytnika, nieco lepszego od przeciętnych, jest Toshiba SD-M1302, który można kupić w cenie około 575 złotych. Jest to rozsądny kompromis pomiędzy ceną, a stosunkowo wysoką jakością.

Wskutek wprowadzenia na rynek nowych produktów - zarówno ze strony Intela, jak i firmy AMD - od dłuższego już czasu notujemy stały, choć czasami dość powolny spadek cen starszych procesorów obu firm. W ostatnim czasie bardzo znacząco potaniały układy AMD Athlon 1 GHz, którego średnia cena wynosi obecnie 1250 zł. Porównywalnej wydajności procesor Pentium III 1 GHz, mimo ostatniej obniżki ceny, kosztuje wciąż blisko 2850 zł. Bardzo atrakcyjną ofertą są także nowe procesory serii Duron taktowane zegarem 800 MHz. Układy te można już kupić za około 550 złotych, podczas gdy wolniejsza wersja procesora Duron (750 MHz) kosztuje 430 - 450 zł.

W tym tygodniu rekomendujemy trzy zakupy - pierwszym są moduły pamięci. Jeśli w najbliższym czasie nie zamierzamy zmieniać komputera, wyposażając go w nowocześniejszą płytę główną, kupno tego rodzaju układów jest dobrą inwestycją. Tym bardziej, że według informacji uzyskanych od dystrybutorów, niebawem możemy spodziewać się wzrostu cen tych podzespołów.

Przykładowe ceny rynkowe modułów SDRAM:

32MB (PC 100) 90 - 120 zł

64MB (PC 100) 130 - 150 zł

64MB (PC 133) 140 - 180 zł

128MB (PC 133) 250 - 310 zł

256MB (PC 133) 600 - 650 zł

W przypadku pamięci dużą rolę odgrywa jej producent. Układy uznanych firm, np. NEC, mogą być nieco droższe - przykładowo moduł 128 MB (PC 133) kosztuje około 360 złotych.

Drugim polecanym przez nas zakupem są firmy 3dfx. Wskutek przejęcia tego producenta przez firmę nVidia, karty oparte na chipach 3dfx można kupić za stosunkowo niewielkie - w porównaniu do możliwości - pieniądze. Dotyczy to zwłaszcza giełd sprzętu komputerowego, gdyż sklepy reagują nieco wolniej na tego typu zjawiska rynkowe, część z nich zresztą nie obniży cen. Należy jedynie pamiętać, że w razie jakichkolwiek kłopotów z kartą tej firmy, nie możemy liczyć ani na pomoc producenta, ani na nowe sterowniki.

Ceny wybranych modeli kart graficznych opartych na układach firmy 3dfx:

Voodoo 3 3000 16 MB AGP TV-OUT 460 zł

Voodoo 4 4500 32 MB AGP 520 zł

Voodoo5 5500 64 MB RAM 1200 zł

Naszą rekomendację uzyskuje również Athlon taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz. Jego zakup wiązał się będzie oczywiście z koniecznością nabycia nowej płyty głównej jednak i te oferowane są w atrakcyjnych cenach. Trudno znaleźć obecnie układ cechujący się tak dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Warto dodać, iż AMD zapowiada rychłą premierę Athlona 1,3 GHz.

Procesory Intela o porównywalnych możliwościach kosztują obecnie ponad dwa razy więcej. Dobrą wiadomością dla zagorzałych zwolenników produktów marki Intel, jest to, iż według nieoficjalnych informacji firma już w przyszłym tygodniu ogłosić ma znaczące obniżki cen swoich procesorów, w przypadku niektórych układów dochodzące do 40%.