Kuracja odmładzająca

Przemyślana rozbudowa może zamienić antyk w sprawną maszynę z OS X.


Przemyślana rozbudowa może zamienić antyk w sprawną maszynę z OS X.

OS X stał się standardem w świecie Macintosha. Z każdym miesiącem pojawia się mnóstwo programów, z których coraz więcej pracuje wyłącznie z OS-em X. Nie stanowi to problemu w przypadku nowszych komputerów, które doskonale pracują pod kontrolą nowego systemu, ale urządzenia starsze niż dwuletnie mogą sobie z nim nie radzić. Jest jednak sposób na odmłodzenie starszego Maca - problemy może rozwiązać upgrade sprzętowy.

Oczywiście, nie należy się spodziewać magicznych sztuczek, które zamienią stary komputer w nowy. Istotne ograniczenia stanowią szyna systemowa i gniazda PCI, jakimi dysponujesz na starcie.

Jednak rozsądne inwestycje mogą poprawić szybkość i funkcjonalność komputera, którego używasz od lat.

Aby pomóc ci w pojęciu decyzji, jak i w co zainwestować, sprawdziliśmy wiele możliwych opcji rozbudowy. Za podstawowy model do testów posłużył nam niebieski Power Mac G3/350 MHz, w przypadku tego modelu mamy bowiem do wyboru najwięcej różnych możliwości upgrade'u.

Jeśli zdecydujesz się na wymianę procesora, przeczytaj uważnie część zatytułowaną "Karty ugrade'u G4".

Czy gra jest warta świeczki?

Możliwości upgrade’u

Możliwości upgrade’u

Zanim wydasz pieniądze na rozbudowę, musisz zastanowić się nad swoim budżetem, planami na przyszłość i umiejętnościami technicznymi.

 • Liczy się forsa Jeśli zdecydowałbyś się na najbardziej gruntowną renowację, to po podliczeniu wszystkich wydatków okazałoby się, że koszty zamykają się kwotą w granicach 1700 dolarów. To suma, za którą można kupić nowego Power Maca i o 700 dolarów wyższa niż cena eMaca. Aby określić, czy lepiej rozbudować stary komputer, czy kupić nowy, najpierw odpowiedz sobie na kilka pytań.

  Czy po unowocześnieniu będziesz mógł nadal używać starych urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarka czy skaner? Czy są do nich sterowniki w wersjach do Mac OS-a X?

  (Możesz to sprawdzić na stronach internetowych producentów). Ile będzie cię kosztować przyjemność pracy w OS X? (Nie chodzi tylko o wymiar finansowy; jeśli masz głównie korzystać ze starych aplikacji w trybie Classic, to po co na siłę zmieniać system?) Czy masz dotychczas wykorzystywane aplikacje w wersjach do Mac OS-a X?

 • Zajęcia praktyczno-techniczne Tu liczy się twoja biegłość w posługiwaniu się szczypcami i śrubokrętem. Niektóre Maki rozbudowuje się łatwiej niż inne. Jeśli masz model desktopowy z zamkiem i odchylanym bokiem (a więc niebieski G3 lub nowszy), dodanie RAM-u czy nowej karty PCI zajmie ci nie więcej niż minutę. Jeśli jednak korzystasz z pierwszego iMaca (Bondi) lub PowerBooka G3, będziesz musiał wyjąć wszystkie swoje narzędzia i zarezerwować całe popołudnie, aby rozbudować pamięć.

  W ciągu ostatnich trzech lat Apple tak projektował swoje komputery, także przenośne, aby dać użytkownikom łatwy dostęp do gniazd RAM-u i AirPortu. Jednak dostanie się do innych elementów wewnątrz obudowy może wymagać trochę sprytu i gimnastyki.

  W efekcie niektóre opcje upgrade'u mogą okazać się zbyt trudne w przeprowadzeniu, aby mogli o nich myśleć przeciętni wciskacze klawiszy.

  Na przykład można znaleźć wszystko, co konieczne do wymiany procesora w iMacach od rewizji A do rewizji D, ale zabranie się do tej operacji wymaga heroicznej odwagi. A niektóre udoskonalenia, jak dodanie karty PCI, są po prostu fizycznie niemożliwe.

 • Gwarancja powodzenia Upgrade iMaca, iBooka czy PowerBooka może spowodować utratę gwarancji. Ingerencja w układ procesora zawsze spowoduje ją w każdym przypadku, ale dodanie RAM-u czy karty PCI zasadniczo nie powinno grozić żadnymi konsekwencjami. Większość komputerów Apple'a ma roczną gwarancję, więc w przypadku starszych modeli problem w ogóle nie istnieje.