Kursor myszy nie musi być nudny!

Czy chciałbyś zmienić coś w wyglądzie systemu? Boisz się, że rozbudowane 'tematy' zabiorą zbyt wiele zasobów? Nie trzeba przebudowywać całego interfejsu, aby cieszyć się z indywidualnego oblicza swoich 'okienek'. Wystarczy pobrać niewielki plik z zestawem kursorów, aby coś mrugało, kręciło się i poruszało. Dobra zabawa gwarantowana! Prezentujemy kilka popularnych pakietów ze wskaźnikami na "każdą okazję", narzędzia do ich tworzenia i zarządzania nimi, a także podajemy odnośniki do kilku internetowych serwisów, poświęconych wyłącznie tej tematyce.

W systemach operacyjnych Windows bardzo łatwo jest zmieniać ustawienia kursorów. Wystarczy wejść do Panelu Sterowania i kliknąć ikonę Mysz. Na górze znajduje się zakładka Wskaźniki. Tutaj można zmienić poszczególne kursory i wskaźniki pojawiające się w różnych fazach pracy systemu - np. w czasie pracy w tle, edycji tekstu, oczekiwania, przenoszenia, itd.

Łatwiejsze i szybsze jest jednak korzystanie z gotowych schematów. Jeżeli zestaw wskaźników zawiera program instalacyjny, użytkownik nie musi się niczym przejmować - po prostu wybiera jeden spośród dostępnych tematów. Jednak często spotyka się zestawy kursorów, które są skompresowane. W pliku archiwum znajduje się kilkadziesiąt plików z rozszerzeniem ANI (kursory animowane) lub CUR (kursory statyczne). Należy wtedy poszukać pliku INI. Jeśli taki znajdziemy, oznacza to, że autor pakietu zadbał o naszą wygodę i stworzył schemat, który można samodzielnie ustawić.

W tym celu należy przekopiować wszystkie pliki do folderu Windows->Cursors, który jest domyślnym miejscem do przechowywania tych plików. Po takiej operacji nowy schemat powinien być widoczny w ustawieniach wskaźników. Najgorsza sytuacja może nas spotkać, gdy duża ilość kursorów jest tylko spakowana i nie ma dołączonego żadnego pliku konfiguracyjnego. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak wszystkie kursory ustawiać 'ręcznie'.

Pakiety i zestawy

Przy instalowaniu wszelkiego rodzaju pakietów należy pamiętać, że rzadko kiedy ktoś publikuje coś w sieci za darmo. Za każdym razem należy dokładnie sprawdzić pobrany plik archiwum pod kątem występowania w nim dodatkowych programów (np. szpiegowskich), których raczej nie chcemy w systemie. Oczywiście, należy bezwzględnie sprawdzać dysk skanerem antywirusowym.

Przedstawiamy kilkanaście popularnych zestawów gotowych do "natychmiastowego użytku":

Kursor myszy nie musi być nudny!
3D Green Animated Cursors - trójwymiarowe kursory w kolorze zielonym

3D Orange.Animated Cursors- na pomarańczowo

3D Purple Animated Cursors- dla tych którzy lubią purpurę

3D Red Animated Cursors- czewień

3D Yellow Animated Cursors - lub żółty

Animated Inverse Cursor Scheme - animowane kursory dla każdego

Danicurs 5 - przykład jednego z wielu zestawów dostępnych na stronie autora

3D Maroon Animated Cursors- kursory w wydaniu sportowym

Flat Blue 3D Animated Cursors - kolejny 'niebieski schemat'

High Visibility Animated Cursors - zdecydowane kolory

3D Blue2 Animated Cursors - trójwymiarowe kursory w kolorze niebieskim

Neon.Animated.Cursors - bardzo się świecą

New Year Animated Cursors- dobre na Nowy Rok

Kursor myszy nie musi być nudny!
Pankaj Arora Software Tumi Cursor PowerPack - bardzo ładne animowane kursory trójwymiarowe

Techline Cursor Pack - trochę techniki we wskaźnikach

Top Cursors 95 - zestaw ponad 250 kursorów o różnej tematyce

USA Animated Cursor - amerykański styl

Składnice kursorów i dodatków

Uwaga na szpiegujące kursory!

Pobierając kursory z serwisów internetowych należy zainstalować sobie jakiś program wykrywający zagrożenia (np. wszelkiego rodzaju dodatki szpiegujące). Będzie można wtedy dokładnie określić, które pakiety są niebezpieczne dla systemu. Polecamy program Ad-aware 1.05

Nawet najbardziej rozbudowane zestawy nie są w stanie ukazać ogromnej liczby wskaźników dostępnych w Internecie. Od kilku lat można zaobserwować tendencję do tworzenia serwisów poświęconych wyłącznie ulepszaniu pulpitu, ikonom, tapetom, zestawom kursorów. Przedstawiamy niektóre z nich.

Cursormania to jeden z największych tego typu serwisów, który oferuje ponad 7500 kursorów pogrupowanych w kategoriach. Strona wymaga zainstalowania dodatków do przeglądarki (pasek zadań).

Catwoman Cursor Save to miejsce, gdzie można znaleźć kilkanaście futurystycznych wskaźników.

Anicursor - poświęcone nie tylko kursorom, ale również narzędziom do ich tworzenia i edytowania. Znajduje się tam kilka pokaźnych zestawów, które warto obejrzeć i zainstalować. Oprócz tego dostępny jest dział "tutorial", gdzie możemy się dowiedzieć, jak samodzielnie tworzyć animowane kursory.

Topdesktop to również duży serwis o tematach pulpitów, który posiada rozbudowany dział wskaźników podzielony na logiczne kategorie. Każdy wskaźnik trzeba pobrać osobno.

Kursor myszy nie musi być nudny!
My Comet Cursor to program łączący się bezpośrednio ze swoją stroną domową. Oferuje on kilkaset kursorów, pogrupowanych w kategorie tematyczne: zwierzęta, anime, sławy, komiks, rozrywka i gry, dom i rodzina, regionalne, nauka, społeczeństwo i kultura, sezonowe, sport, symbole, telewizja. Dużą zaletą serwisu jest możliwość prostej zmiany wskaźnika. Wystarczy wybrać w oknie dowolny kursor i nacisnąć "zmień", aby go ustawić jako domyślny. Jeżeli przemiana nam się nie spodoba, to zawsze możemy wrócić do poprzedniego stanu. Program dostępny jest w wielu pakietach kursorów.

Narzędzia i dodatki

Dlaczego nie stworzyć swoich własnych wskaźników i tematów? Jest wiele narzędzi, które umożliwiają nieograniczoną zabawę z małymi plikami graficznymi. Nie tylko można zmieniać wygląd wskaźników myszy, ale po prostu się nimi bawić. Do opcji jakie oferują programy tego typu należą m.in.: ukrywanie kursora, automatyczne kliknięcie, mierzenie dystansu przebytego przez kursor oraz wiele innych.

Art Cursors to narzędzie pozwalające na wyszukiwanie, rozpakowywanie, tworzenie i edytowanie, import, eksport i zarządzanie plikami kursorów. Dzięki programowi możemy tworzyć i edytować pliki wskaźników o standardowych rozmiarach (możliwa jest ich zmiana) oraz ustalić głębię kolorów. Aplikacja zawiera proste narzędzia malarskie. Można również tworzyć kursory z obrazków, ikon i plików bibliotek oraz opracowywać ich animowane wersje.

Cursor Hider to z kolei niewielki program, który automatycznie ukrywa kursor myszy, w czasie gdy korzystamy jedynie z klawiatury. Kursor pojawi się z powrotem, jeśli tylko wykonasz jakąś akcję myszą (ruch lub kliknięcie).

CursorXP zmienia wygląd kursora myszy w systemach operacyjnych Windows 2000 oraz XP. Z wykorzystaniem programu użytkownik może nie tylko manipulować wyglądem kursora, ale również uzyskać ciekawe efekty, np. przezroczystości czy cieniowania. Można również wykorzystać animowane obrazy w formatach GIF i PNG.

Active Click obserwuje zachowania kursora myszy. Jeśli użytkownik porusza myszą, a następnie zatrzyma kursor nad wybranym obiektem, program z niewielkim opóźnieniem wykona kliknięcie. Może symulować pojedyncze lub podwójne kliknięcie, a także kliknięcie prawym przyciskiem (dzięki temu możesz zrobić spore wrażenie na znajomych, udając, że potrafisz telepatycznie obsługiwać komputer).

MouseClock Wzbogaca kursor myszy o niewielką ramkę z różnymi przydatnymi informacjami. Może to być aktualna godzina i data, informacje o wolnych zasobach systemowych oraz powiadamianie o nowych wiadomościach email. Ciekawostką jest funkcja Rate Timer, która na podstawie podanej stawki godzinowej oblicza, ile zarobiliśmy od momentu uruchomienia programu. Zaznaczając poszczególne opcje w panelu konfiguracyjnym, wybieramy, co pojawi się w ramce.