Kursy online za darmo - przegląd polskich stron oferujących e-learning
-
- Computerworld,
- 29.05.2015, godz. 08:00
Przyjrzyjmy się ofercie studiów i kursów e-learningowych oferowanych przez uczelnie wyższe oraz firmy szkoleniowe.
Przyjrzyjmy się ofercie studiów i kursów e-learningowych oferowanych przez uczelnie wyższe oraz firmy szkoleniowe.
E-learning to forma nauczania na odległość z wykorzystaniem internetu oraz nowoczesnych narzędzi dydaktycznych: komputerów, multimediów oraz różnego rodzaju środków i metod komunikacji takich jak poczta elektroniczna, czat, dyskusje na forach czy wideorozmowy. Zainteresowanie tą formą kształcenia rośnie z roku na rok.
Zasadniczym argumentem przemawiającym za wyborem szkoleń online jest oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem i zakwaterowaniem. Dzięki temu nie musisz się odrywać od swoich codziennych zajęć, ucząc się w dogodnym dla ciebie miejscu i czasie. E-learning może być podstawową formą nauczania pozwalającą ukończyć szkolenie lub kurs na odległość, bez fizycznego uczestnictwa w zajęciach oraz egzaminach lub jako narzędzie wspomagające część procesu dydaktycznego realizowanego metodą tradycyjną opartą na bezpośrednim kontakcie z prowadzącym tzw. blended learning. Idea e-learningu zakłada odejście od klasycznej formy kształcenia opartej na uczestnictwie w zajęciach oraz biernym przyswajaniu przekazywanej wiedzy na rzecz procesu uczenia się zgodnego z predyspozycjami oraz możliwościami osoby uczącej się.
Szkolenia online mogą przebiegać w trybie synchronicznym, w którym kształcenie odbywa się w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem narzędzi komunikacyjnych, takich jak wideokonferencje czy tablice wirtualne, oraz w trybie asynchronicznym, w którym materiały dydaktyczne udostępniane są w ramach platformy e-learningowej, a czas i tempo przyswajania wiedzy zależy od osoby uczącej się. W tym wypadku istnieje możliwość rozpoczęcia szkolenia w dowolnym czasie. Pod względem formy, tryb synchroniczny zbliżony jest do tradycyjnych szkoleń, w którym materiały prezentowane są na żywo. Dzięki przekazowi wideo bez konieczności podróżowania możesz uczestniczyć w wykładach lub prezentacjach, które odbywają się poza granicami kraju. Jednocześnie istnieje możliwość prowadzenia dyskusji czy na bieżąco zadawania pytań prowadzącemu. W trybie asynchronicznym uczestnicy mogą komunikować się z autorem szkolenia lub wykładowcą za pomocą poczty elektronicznej czy forum dyskusyjnego.
Za i przeciw
Zaletą szkoleń online jest możliwość wyboru czasu i miejsca uczenia się, formatu dostarczania wiedzy oraz tempa jej przyswajania. To idealna propozycja dla ludzi niepełnosprawnych, wychowujących samotnie dzieci czy pracujących zawodowo. E-learning umożliwia osobom mieszkającym poza głównymi ośrodkami akademickimi podejmowanie i kończenie studiów, co w razie braku tego typu udogodnień byłoby niemożliwe. Jednocześnie wymaga dużego zaangażowania, konsekwencji w działaniu i mobilizacji, więc nie wszystkie osoby będą w stanie wykorzystać pełen potencjał nauczania na odległość. Dla wielu z nich przeszkodą w skutecznym uczeniu się może być brak osobistego kontaktu z nauczycielem oraz dostępu do tradycyjnych środków nauczania, takich jak podręcznik, tablica czy zeszyt. Wydaje się, że e-learning jako metoda kształcenia jest najbardziej akceptowalna dla osób urodzonych po 1980 roku, którzy aktywnie korzystają z nowinek technologicznych oraz mediów cyfrowych. Dla tej grupy osób internet stanowi naturalną formę komunikacji oraz rozwijania relacji między ludźmi.
Korzyści płynące z prowadzenia i udostępniania kursów online dostrzegają również firmy szkoleniowe, które w ten sposób mogą ograniczyć koszty związane z wynajmem pomieszczeń oraz zatrudnianiem wykładowców, jeśli szkolenie ma charakter kursu internetowego.
Spróbujmy zatem przyjrzeć się ofercie studiów i kursów e-learningowych oferowanych przez uczelnie wyższe oraz firmy szkoleniowe.
PUW (www.puw.pl) prowadzi studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe oraz kursy przez internet. Absolwenci otrzymują dyplom licencjata lub magistra wydawany przez Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi. Każdy, kto chce zostać studentem, musi mieć świadectwo maturalne, dostęp do komputera i internetu. Prowadzona jest normalna procedura przyjęć na studia na podstawie złożonych dokumentów.
Oferta studiów obejmuje kilkanaście kierunków. Kształcenie w ramach studiów I stopnia odbywa się m.in. na kierunkach Administracja, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Pedagogika, Transport i zarządzanie, natomiast w ramach studiów II stopnia m.in. na kierunkach Filologia angielska, Filologia germańska, Filologia polska, Pedagogika. PUW uruchamia również studia podyplomowe, np. Administracja i zarządzanie publiczne, Informatyka z elementami e-learningu, Zarządzanie kulturą czy Zarządzanie oświatą. Uczelnia udostępnia również ponad 60 kursów e-learnignowych z takich dziedzin, jak technologie komputerowe i informacyjne, nauki ścisłe, marketing, zarządzanie, psychologia i pedagogika, prawo, pielęgniarstwo.
Zajęcia na PUW prowadzone są w formie internetowej na platformie zdalnego nauczania. Student otrzymuje dostęp do materiałów dydaktycznych (podręcznik multimedialny, teksty, filmy, wykresy), dzięki którym zdobywa wiedzę pod okiem wykładowcy. W trakcie studiów uczący się mają obowiązek rozwiązywania zadań, testów i prac grupowych, które pozwalają sprawdzić wiedzę i śledzić postęp ich prac. PUW dużą uwagę poświęca na zdobycie umiejętności pracy w grupie oraz komunikacji z innymi.
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi nie jest oczywiście jedyną uczelnią, która oferuje możliwość kształcenia w formie e-learningowej. W Polsce dużo uczelni wyższych oferuje studia niestacjonarne prowadzone w formie nauczania na odległość, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata, magistra lub uzyskaniem dyplomu ukończenia studiów podyplomowych. Studia te prowadzone są przez wydzielone jednostki organizacyjne, takie jak Ośrodek Kształcenia na Odległość (okno.pw.edu.pl) Politechniki Warszawskiej. Oferta uczelni obejmuje czteroletnie studia inżynierskie na kierunkach Informatyka, Elektronika i Telekomunikacja oraz Automatyka i robotyka, dwuletnie studia magisterskie na kierunku Informatyka oraz roczne studia podyplomowe w tematyce Informatyka i techniki internetu.
Kształcenie w OKNO realizowane jest w modelu SPRINT, który zakłada prowadzenie zajęć dydaktycznych w trzech najważniejszych postaciach. Pierwsza to przedmiot (np. fizyka, bazy danych) studiowany w oparciu o multimedialny podręcznik pod opieką i w kontakcie z wykładowcą (tutorem) na odległość, ale obejmujący spotkania na uczelni w celu odbycia ćwiczeń i zdania egzaminów. Drugą są zjazdy laboratoryjne w laboratoriach uczelni, a trzecia to praca dyplomowa realizowana w specjalnym wirtualnym seminarium dyplomowym.
Portal ementor.pl zawiera szkolenia wideo prowadzonymi w formie wykładów, prezentacji czy warsztatów. Oferta jest różnorodna i bardzo bogata. Dostępne szkolenia zebrano w dziesięciu kategoriach, takich jak administracja publiczna, biznes, programowanie, muzyka oraz języki obce. W serwisie znajdziesz fachowe szkolenia techniczne, wykłady i seminaria naukowe, jak również kursy z dziedziny rozwoju osobistego, hobbistyczne oraz pokazujące jak zadbać o zdrowie i urodę. Kursy przygotowywane są przez profesjonalnych trenerów, ekspertów i firmy szkoleniowe posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie w danym obszarze np. szkolenie „Kryteria oceny ofert” Grzegorza Czabana z APEXnet czy „Zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych” Michała Culepa z Publiczni.pl. Wśród najlepiej sprzedających się szkoleń w eMentor.pl znalazły się kursy „Keyboard od podstaw”, „Jak najskuteczniej zapamiętywać wyrazy w językach obcych?” oraz „Nałóg – jak z nim zerwać?”.
Średni czas potrzebny na ukończenie pojedynczego kursu zajmuje średnio 1–2 godzin, ale w serwisie znajdziesz również materiały wideo dłuższe niż 5 godzin. Przejście pojedynczego kursu zajmuje średnio 1–2 godziny, ale zamieszczono tutaj również materiały wideo o długości ponad 5 godzin. Możesz obejrzeć szkolenie bezpośrednio w oknie przeglądarki korzystając z funkcjonalnego odtwarzacza webowego lub pobrać i zapisać plik wideo na swoim komputerze. Przed dokonaniem zakupu masz możliwość obejrzenia krótkiego, darmowego fragmentu szkolenia.
Oferta kursy-online.4system.com, dostępna również na edu-inwest.pl, obejmuje internetowe kursy z zakresu szkoleń zawodowych (m.in. BHP, księgowości komputerowej, ochrony danych osobowych), szkoleń biznesowych (m.in. z zasad prowadzenia projektów, zarządzania czasem i organizacji pracy, przywództwa, budowania zespołu czy umiejętności podejmowania decyzji) oraz szkolenia informatyczne (z arkuszy kalkulacyjnych, baz danych i przetwarzania tekstów). Każde szkolenie kończy się egzaminem online (płatny) – jeśli go zdasz, uzyskasz certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności (kolejna opłata). Firma ma specjalną ofertę szkoleń dla firm, również z możliwością ich dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
Najpopularniejsze szkolenia w kursy-online.4system.com to 32-godzinne szkolenie zawodowe z zakresu obsługi sekretariatu, dostarczające wiedzy na temat organizacji pracy biurowej, sporządzania korespondencji oraz obsługi pakietów biurowych oraz szkolenie dla specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi, pozwalające nabyć nowe umiejętności z zakresu kierowania grupą, wykorzystania potencjału ludzkiego, zasad negocjacji oraz sposobów motywowania i wynagradzania pracowników.
NetAkademia – Kursy internetowe (www.netakademia.pl) udostępnia słuchaczom kilkadziesiąt szkoleń elektronicznych doskonalących umiejętności miękkie przydatne w biznesie, kształtujące kompetencje osobiste oraz kursy językowe. Oferta firmy obejmuje szkolenia z zakresu coachingu, asertywności, autoprezentacji, obsługi klienta czy telemarketingu. Jak pisze wydawca serwisu – autorami e-szkoleń są trenerzy i praktycy biznesu. W ramach NetAkademii dostępne są trzy bezpłatne kursy online: „Internet dla seniorów – podstawy”, „Reklama w e-biznesie” oraz „Angielski w podróży”. Kursy mają charakter interaktywnych prezentacji, po których prowadzi nas wirtualny wykładowca. Istnieje możliwość powrotu do wcześniej omówionej porcji materiału.
Każdy kurs w NetAkademii kosztuje 59 zł, a jego ukończenie potwierdzone jest certyfikatem. W trakcie nauki wiedza kursantów weryfikowana jest za pomocą testów. Projekt NetAkademia jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
W sieci znajdziesz również szkolenia skierowane dla określonych grup zawodowych np. nauczycieli, księgowych, informatyków, inspektorów BPH. Internetowe Kursy dla Nauczycieli (www.ikn.org.pl) to platforma e-learningowa udostępniająca kilkadziesiąt kursów z zakresu psychologii edukacji i wychowania oraz metodyki nauczania przygotowanych przez Instytut Kształcenia Nauczycieli „Progres” z Krakowa. Katalog szkoleń online dla nauczycieli jest bardzo szeroki i obejmuje kursy m.in. z zakresu psychologicznych problemów dzieci i młodzieży, przebiegu i wspomagania rozwoju dziecka, trudności w uczeniu się czy metod diagnozy pedagogicznej. Instytut przygotował również tematyczne szkolenia dla nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli przedszkoli i klas I-III oraz wychowawców klas.
W ramach kursów otrzymasz komplet materiałów dydaktycznych w formie dokumentów PDF lub stron WWW oraz zestaw pytań kontrolnych, w tym komplet materiałów do wydruku, jeśli preferujesz uczenie się w sposób bardziej tradycyjny. Aby otrzymać certyfikat ukończenia kursu, musisz przygotować zadanie na wskazany temat i przesłać je do centrum szkoleniowego. Poziom opanowania materiału weryfikowany jest również na podstawie testów wiadomości.
Akademia PARP (www.akademiaparp.gov.pl) to internetowy portal edukacyjny udostępniający kilkadziesiąt bezpłatnych szkoleń online. Akademia PARP jest skierowana dla przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm (MMŚP), ich pracowników oraz osób planujących założenie działalności gospodarczej. Celem akademii jest upowszechnienie dostępu do wiedzy biznesowej z wykorzystaniem nowoczesnych metod zdalnego nauczania. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Obecnie na platformie są 34 szkolenia m.in. z zakresu planowania kariery zawodowej, kształtowania umiejętności interpersonalnych i kierowniczych, tworzenia biznesplanu, pozyskiwania funduszy UE, negocjacji handlowej, marketingu, zarządzania jakością, windykacji należności pieniężnych i zarządzania płynnością przedsiębiorstwa, zamówień publicznych, prawa pracy oraz podatków. Opiekunowie szkoleń zajmują się świadczeniem wsparcia dla uczestników szkoleń przez e-mail lub infolinię. Śledzą oni bieżące postępy osób zapisanych na dany kurs i motywują je do dalszej nauki. W kwestiach merytorycznych odpowiedzi na zadane przez uczestników szkolenia pytania udzielają eksperci (tutorzy). Akademia oferuje użytkownikom możliwość stworzenia grupy, z którą pracują nad zadanym przez wykładowcę tematem. Zadania te pozwalają nabywać nowe umiejętności pracy zespołowej przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych, takich jak e-mail, fora dyskusyjne czy czat.
W systeme e-learningowym prowadzona jest także krajowa realizacja programu Studium EITCA (studia.complearn.pl). Europejskie Informatyczne Studium Certyfikacyjne Akademii EITCA pozwala zdobyć europejskie certyfikaty informatyczne EITCA, które potwierdzają poziom kompetencji informatycznych w określonej dziedzinie informatyki. W ramach akademii prowadzone jest kształcenie na czterech kierunkach: Kluczowe kompetencje IT (KC), Grafika komputerowa (CG), Informatyka biznesowa (BI) oraz Bezpieczeństwo informatyczne (IS). Przykładowo program akademii z zakresu IS obejmuje m.in. podstawy kryptografii, bezpieczeństwo sieci komputerowych i systemów operacyjnych, zagadnienia związane ze złożonością obliczeniową czy formalne aspekty bezpieczeństwa informacji. Zainteresowani mogą ukończyć pojedyncze kursy lub odbyć pełne studia w akademii.
Całość kształcenia w ramach programu Studium Akademii EITCA, włącznie z procedurą egzaminacyjno-certyfikacyjną realizowana jest przez internet przez specjalnie przygotowany system testów online. Program szkoleniowy prowadzi firma CompSecur przy współpracy merytorycznej Krajowej Sieci Naukowej KBN LFPPI (Laboratorium Fizycznych Podstaw Przetwarzania Informacji, oddział przy Politechnice Wrocławskiej).
Zamień się rolami i pomyśl, jak to jest samemu przygotować i poprowadzić szkolenie, konferencję lub prezentację? Zapewne najpierw zechcesz wiedzieć, jak można to zrobić. Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań do prowadzenia spotkań i konferencji audio i wideo, a jednym z nich jest ClickMeeting / ClickWebinar firmy Implix (www.clickmeeting.pl).
Narzędzia te służą do prowadzenia spotkań online oraz webinariów, czyli wirtualnych seminariów i wykładów. Uczestnicy szkolenia mogą łączyć się za pomocą telefonu lub internetu dzięki technologii VoIP. Aplikacja działa jako usługa webowa i jest obsługiwana z poziomu przeglądarki internetowej.
Aplikacja zapewnia wszystkie niezbędne narzędzia do prowadzenia prezentacji, w tym moduł wirtualnej tablicy, funkcje współdzielenia ekranu komputera, ankiety oraz moduł, który umożliwia wyświetlenie filmu z serwisu YouTube. Oprogramowanie ma wbudowane mechanizmy udostępniania plików uczestnikom spotkania, funkcje prywatnego czatu wraz z funkcją tłumacza - przydatną, jeśli uczestnicy mówią w różnych językach - oraz opcje moderowania publicznych dyskusji w trakcie spotkania.
Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów:
PC World ułatwia podejmowanie właściwych decyzji zakupowych poprzez liczne testy najnowszego sprzętu i osprzętu, oprogramowania oraz usług internetowych