Kuszenie kolorem

Producenci drukarek atramentowych prześcigają się we wrowadzaniu nowości. Kolejne modele kuszą coraz większą rozdzielczością, dodatkowym oprzyrządowaniem i co najważniejsze, coraz lepszą jakością druku.

Producenci drukarek atramentowych prześcigają się we wrowadzaniu nowości. Kolejne modele kuszą coraz większą rozdzielczością, dodatkowym oprzyrządowaniem i co najważniejsze, coraz lepszą jakością druku.

Epson Stylus Photo 2100

W przypadku tej drukarki stwierdzenie "lekko czarny" wbrew pozorom ma sens. Epson Stylus Photo 2100 ma siedem tonerów (Photo Black, Light Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light Magenta i Yellow) oraz zwiększoną rozdzielczość do 2880 na 1440 dpi. W sumie daje to bardzo dobre jakościowo wydruki i mimo że urządzenie jest drogie (509 funtów w Anglii), warte jest swojej ceny. Na pewno ta drukarka będzie cennym nabytkiem dla profesjonalnych artystów fotografików, bogatych amatorów, którzy chętnie wykorzystają ją w swojej pracy.

Jedynym jej mankamentem wydaje się sposób podłączania - jakkolwiek mamy porty USB i IEEE 1394 (FireWire), to nie ma wejścia sieciowego. Z dodatków dostajemy podajnik na papier w rolce, automatyczną obcinarkę i odbiornik papieru w rolce. Drukarka działa z systemami Mac OS 9.x i X, a na pececie od Windows 98. Drukarka ma podajniki na papier zwykły A4-A3, rolowy i ręczny na papier grubszej gramatury. Stylus Photo 2100 może drukować od formatu 90 na 90 mm (3,5 x 3,5 cala). aż do 329 x 483 mm (13 x 19 cali). Testowy wydruk A3 otrzymaliśmy w ciągu 7 minut, w Photo, z zaznaczoną opcją High Speed. Skoro było włączone High Speed, to spodziewaliśmy się szybszej reakcji, ale drukarka pracowała powoli. Być może dlatego, że dane były przesyłane przez port USB (1.1). Po podłączeniu do FireWire nie zauważyliśmy specjalnego wzrostu szybkości - przyczyną jest z pewnością mechanizm, a nie przesyłanie danych. Wbudowana pamięć ma odpowiednią pojemność, nawet na znacznie większe pliki.

Wydruki są już wystarczające ostre w opcji Photo, w podwyższonej rozdzielczości zaś (opcja SuperPhoto) wzrasta zdecydowanie szczegółowość wydruku. Tusz Light Black wyraźnie polepsza wyrazistość i pozwala lepiej oddać drobne szczegóły obiektów.

Czarno-białe prace udają się nadzwyczaj dobrze, tutaj działa połączenie neutralnej szarości i dobrej dynamiki pracy. Do wydruków czarno-białych Epson oferuje dodatkowy kałamarz z tonerem czarnym matowym (Matte-Black), aby można było uzyskać mocniejsze czernie i przez to lepszy kontrast. Natomiast Photo Black daje lepsze efekty w fotografii. Same wydruki, wg Epsona, mogą zachować kolory do 75 lat, w porównaniu ze zwykłą fotografią, której żywotność przewiduje się na 60 lat.

Dzięki zwiększonej ilości tonerów znakomicie oddaje przejścia tonalne i różnice pomiędzy kolorami, aczkolwiek wymaga kalibracji kolorów, bo daje wydruki z dużym nasyceniem cyanem i magentą. Odjęcie tych barw powinno polepszyć zgodność z obrazem na ekranie, ale ponieważ żadna firma nie daje próbnika kolorów, pozostaje nam tylko zrobić kilka wydruków próbnych. Podsumowując, jest to urządzenie przydatne dla osób wymagających, ale również dla użytkowników nie bojących się eksperymentować. Drukarka po dostosowaniu do indywidualnych potrzeb na pewno będzie działała znakomicie.