Kuszenie multimediami

Najnowsza wersja beta Windows Millennium Edition zawiera nowe narzędzia do obróbki cyfrowych danych audio-wideo.

Microsoft przedstawił kolejną wersję beta systemu Windows, jednak w porównaniu z poprzednią wersją systemu operacyjnego nie wnosi ona żadnych rewolucyjnych zmian. Windows Millennium Edition oferuje przede wszystkim nowe narzędzia do obróbki cyfrowych danych - grafiki, audio i wideo. Dodano programy do obsługi kamer cyfrowych i obróbki plików wideo oraz wzbogacono istniejące oprogramowanie multimedialne o dodatkowe funkcje.

Media Player będzie obsługiwać m.in. pliki: MP3, .wav, CD audio, AVI, MPEG oraz QuickTime. Funkcja jukebox pozwoli na przeszukanie całego dysku twardego i utworzenie kompleksowej listy wszystkich danych multimedialnych. Będzie również możliwe korzystanie z internetowych baz danych o twórcach i ich dziełach. Odtwarzacz ma również zawierać funkcję CD ripper, która pozwoli przeprowadzić konwersję ścieżki dźwiękowej CD-audio na pliki WMA (Windows Media Audio). Nie będzie jednak miał konwertera na MP3, gdyż ten format nie jest zgodny z przepisami odnośnie do praw autorskich i Microsoft nie zamierza wspierać piractwa. Nowa wersja Media Player 7 ma również współpracować z przenośnymi odtwarzaczami w rodzaju: Diamond Rio, RCA Lyra, Creative Nomad II, a także urządzeniami obsługiwanym przez system Windows CE.

Wersja beta 3 Windows ME ma ponadto zawierać przeglądarkę Internet Explorer 5.5 lub udostępniać opcję jej bezpłatnego pobrania z Internetu. Zależy to od dalszego rozwoju sprawy sądowej w USA. Finalna wersja Windows Millennium Edition ma być gotowa za pół roku.


Zobacz również