Kuwejt: zakaz używania cyfrowych lustrzanek

Władze Kuwejtu zabroniły używania cyfrowych lustrzanek w miejscach publicznych, na ulicach i w centrach handlowych. Ich zdaniem, fotografia powinna być dozwolona tylko w celach dziennikarskich.

Kuwait Times podaje, że Ministerstwa Informacji, Spraw Społecznych i Finansów doszły wspólnie do wniosku, że fotografia powinna być stosowana tylko dla celów dziennikarstwa. Władze nie podały innego uzasadnienia, a posiadacze zakazanych aparatów zastanawiają się nad sensem takiego zakazu.

Szczególnie zastanawiające jest to, że zakazem objęte są tylko cyfrowe lustrzanki. W myśl nowego przepisu zabronione nie zostały inne aparaty cyfrowe oraz aparaty w telefonach komórkowych, a przecież mają one zbliżone możliwośći - robią zdjęcia.

Zobacz również:

  • Recenzja: Sony Alpha A6000
  • Microsoft cenzuruje LinkedIn w Chinach
  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 25.07.2021]

Może nie chodzi więc o samo robienie zdjęć, ale o rozmiar aparatu. Czy dyskretne wykonanie fotografii mniejszym aparatem cyfrowym lub telefonem nie budzi podejrzeń władz? Wygląda na to, że na razie nie, ale pewnie nie każdy fotograf-amator będzie chciał się o tym przekonać.

Kilkoro fotografów hobbystów powiedziało Kuwait Times, że już wcześniej mieli pewne problemy z wprowadzaniem w życie swoich zainteresowań.

Najbezpieczniejsze było dla nich zajęcie się fotografią krajobrazów, zwierząt i martwej natury. Fotograf Mohammed Al-Eisam powiedział, że tylko one w Kuwejcie nie mają nic przeciwko fotografii.