Kuźnia grafiki

ImageForge Pro to jeden z tych programów, które próbują zająć miejsce w gronie znanych programów shareware, najbliżej takich sław jak Paint Shop Pro i PhotoImpact. Z drugiej strony, jak w wielu innych, podobnych aplikacjach, nie spotkamy tu wyrafinowanych przekształceń, efektów specjalnych czy w pełni dostosowywanych pasków narzędzi. Czy warto zatem zwrócić uwagę na ImageForge? A może raczej wypróbować brata bliźniaka - IconForge, program do edycji ikon i kursorów?

ImageForge Pro to jeden z tych programów, które próbują zająć miejsce w gronie znanych programów shareware, najbliżej takich sław jak Paint Shop Pro i PhotoImpact. Z drugiej strony, jak w wielu innych, podobnych aplikacjach, nie spotkamy tu wyrafinowanych przekształceń, efektów specjalnych czy w pełni dostosowywanych pasków narzędzi. Czy warto zatem zwrócić uwagę na ImageForge? A może raczej wypróbować brata bliźniaka - IconForge, program do edycji ikon i kursorów?

Kuźnia grafiki
Z pewnością obydwa programy warte są uwagi - nie tylko dlatego, że powiększają znajomość oprogramowania o dwie aplikacje, lecz zachęcają do używania ImageForge Pro i IconForge na co dzień. ImageForge Pro jest w pełni funkcjonalnym edytorem grafiki i może być wykorzystany zarówno do tworzenia własnych rysunków, jaki i do obróbki i fotoretuszu gotowej grafiki rastrowej. IconForge natomiast może przydać się nie tylko programistom potrzebującym sprawnego narzędzia do tworzenia graficznch drobiazgów - ikon, kursorów, małych animacji.

ImageForge Pro oferuje wiele typowych narzędzi malarskich. Jest możliwość użycia kilku rodzajów pędzla - w tym na przykład imitującego malowanie farbami olejnymi (ale nie rozmazującego farb nałożonych wcześniej). Bardzo ciekawą opcją jest "malowanie" efektami typu rozcieranie czy wyostrzanie, co pozwala nie tylko uzyskiwać ciekawe efekty, ale także efektywnie retuszować wybrane fragmenty obrazu. Można również malować, nakładając na rysunek przygotowane wcześniej ikony (np. przy użyciu IconForge), a nawet wstawiać kilka predefiniowanych obiektów trójwymiarowych (kula, sześcian, stożek...). Obiekty trójwymiarowe można później obracać i rozciągać, a nawet ustalić położenie źródła światła. Istnieje możliwość poddawania obrazów edytowanych w ImageForge działaniu różnych efektów, od typowych (rozmycie, wyostrzenie, uwypuklenie krawędzi) po bardziej zaawansowane (fale, odbicia, przekształcenia trójwymiarowe). ImageForge Pro umożliwia również tworzenie i obróbkę animacji - zwykły edytor obrazów powiększany jest wtedy o opcje dodawania, kopiowania i usuwania klatek.

ImageForge zawiera także, dobrze ukryty, edytor HTML. Jeżeli w trakcie edycji rysunku otworzy się kartę Internet, można tam znaleźć przycisk uruchamiający edytor. Jest prosty, ale funkcjonalny: możemy wstawiać najważniejsze znaczniki, tworzyć tabele i sprawdzać wygląd strony w trzech definiowalnych przeglądarkach. Z pewnością istnieją lepsze edytory HTML, ale do tworzenia pojedynczych, prostych stron WWW lub szybkiej edycji kodu HTML ten całkowicie wystarczy.

Zdarzają się, niestety, błędy - niektórych opcji nie da się przywrócić po wyłączeniu lub błędnie są wyświetlane pomniejszone kilkakrotnie obrazy (pojawiają się kolorowe zakłócenia). Zwykle jest to związane z nie najlepszym wyborem jednej z kilku funkcji kopiujących bloki obrazu z używanej przez programistów biblioteki graficznej. Taki błąd z reguły można wychwycić w trakcie testów. Szkoda również, że niektóre opcje mają ograniczone możliwości - chociażby "Undo" (zapamiętywanych jest tylko 11 ostatnich działań użytkownika). Nie chcemy specjalnie znęcać się nad ImageForge Pro, ale należy wspomnieć o zdarzających się czasem błędach w przydzielaniu pamięci. Znane wszystkim programistom komunikaty "Access violation..." mogą pojawić się, gdy zechcemy otworzyć za pomocą ImageForge Pro duże pliki JPG, a oznacza to konieczność zamknięcia programu przy użyciu skrótu [Ctrl Alt Del] lub nawet restart systemu.

Przyrodnim bratem ImageForge Pro jest zestaw narzędzi do obróbki ikon o nazwie IconForge. Na pierwszy rzut oka Icon Forge bardzo przypomina ImageForge Pro - paski narzędzi i menu wyglądają niemal identycznie. Jednak IconForge to program zorientowany na tworzenie i obróbkę ikon (także animowanych) - i trzeba przyznać, że zawiera właściwie wszystkie narzędzia, jakie mogą być potrzebne do utworzenia nawet najbardziej wymyślnych ikon. Pracę najłatwiej rozpocząć od wycięcia fragmentu większego rysunku. Po wstępnej ręcznej obróbce warto zastosować filtry i efekty specjalne (takie same jak w ImageForge Pro) i po kilku minutach ładna ikona programu lub dokumentu jest gotowa. IconForge umożliwia także tworzenie animowanych ikon i animowanych kursorów. Edytor animacji przypomina trochę edytor z ImageForge Pro, ale jest wygodniejszy w użyciu. Bardzo użytecznym i zabawnym narzędziem jest dołączony do IconForge mały program ActiveIcon - pozwala na zmianę lub edycję domyślnych ikon Windows, a dokładniej, stanowi pomost pomiędzy ikonami Windows a IconForge, w którym dokonujemy modyfikacji i za pomocą ActiveIcon ustawiamy nowe ikony do systemu.

ImageForge Pro 2.5, IconForge 2.2

Rodzaj: edytory graficzne

Producent: Cursor Arts,http://www.cursorarts.com

Cena: IconForge - 37,95 USD, ImageForgePro - 28,75 USD