Kwantowy komputer, czyli maszyna-widmo

Co to jest Orion?

Firma D-Wave z Kanady pokazała swój komputer kwantowy Orion. Problem w tym, że nawet jej przedstawiciele przyznają, że nie jest to "prawdziwy" komputer kwantowy. To "bardzo wczesny prototyp" maszyny do zadań specjalnych, jak powiedział Geordie Rose, główny technolog i współzałożyciel firmy. Maszyna jest wciąż około 100-krotnie wolniejsza od konwencjonalnego komputera.

Kwantowy komputer, czyli maszyna-widmo

Schemat procesora Orion

Wspomniany pokaz nie odbył się jednak na żywo. Uczestnicy mogli oglądać komputer jedynie za pomocą przekazu wideo, a sama maszyna wykonywała polecenia wydawane jej zdalnie za pomocą laptopa. D-Wave tłumaczy, że system jest zbyt delikatny, by go przenosić, stąd taka forma prezentacji. Co gorsza, dotychczas nie udostępniono szczegółowych danych na temat jej budowy i zasad działania, żaden niezależny ekspert nie mógł jej zbadać. Szefostwo D-Wave obiecało, że w najbliższym czasie udostępni szczegółowe informacje, obecnie jednak pozostaje jedynie próba złożenia razem szczątkowych wiadomości z różnych źródeł.

Wszystko wskazuje na to, że maszyna korzysta z 16 qubitów, które, zdaniem D-Wave, odpowiadają 1 bitowi. Procesor komputera został zbudowany z aluminium i niobu przy wykorzystaniu tradycyjnych technik litograficznych i musi być schłodzony do temperatury bliskiej zeru absolutnemu. Qubity składają się z niewielkich obwodów w kształcie okręgów, w których krąży prąd. Kierunek przepływu prądu jest różny w sąsiadujących ze sobą obwodach dając jednocześnie dwie różne wartości.

Do każdego zadania maszyna musi być osobno konfigurowana. Konfiguracja polega na określeniu początkowych wartości dla każdego z obwodów oraz jego interakcji z innymi obwodami. Następnie maszyna jest wprawiana w ruch. Wyniki odczytywane są z końcowego stanu całego systemu. Wskutek wspomnianego wcześniej schłodzenia elektrony obu metali wchodzących w skład procesora stają się bozonami i, prawdopodobnie, również biorą udział w obliczeniach.

Kwantowy komputer, czyli maszyna-widmo

Procesor Orion przymocowany do systemu kriogenicznego