Kwantowy superkomputer

Naukowcy z uniwersytetu w Rochester skonstruowali komputer, wykorzystujący do obliczeń mechanikę kwantową i technologie laserowe.

Grupa naukowców z uniwersytetu w Rochester w USA zbudowała komputer, który - jak twierdzą - dokonuje obliczeń miliardy razy szybciej niż obecne superkomputery. Dane w opracowanej przez naukowców maszynie przenoszone są za pośrednictwem wiązki światła. Dzięki temu komputer może wykonywać wiele obliczeń jednocześnie. W przypadku stosowanych obecnie jako nośnika danych strumieni elektronów operacja może być wykonana dopiero po zakończeniu poprzedniej.

Twórcy urządzenia twierdzą, że ich dzieło jest w stanie łamać kody lub przeszukiwać ogromne bazy danych nawet miliardy razy szybciej niż najszybsze, obecnie dostępne komputery. Na razie maszyna pozostaje prototypem. Jej twórcy nie planują szybkiego wprowadzenia jej do masowej produkcji. Tłumaczą to faktem, że skonstruowanie takiego urządzenia jest jeszcze zbyt skomplikowane, a procesy w niej zachodzące nie są do końca poznane.


Zobacz również