Kwartał drogich debiutów

W III kwartale 2005 roku na europejskich giełdach zadebiutowało 128 firm, więcej niż rok wcześniej, ale mniej niż w II kw. br. - wynika z raportu PrciewaterhouseCoopers IPO Watch Europe. Pod względem wartości ofert na pierwszym miejscu znalazła się giełda Euronext, kosztem królującego do tej pory Londynu.

W III kw. br. łączna wartość IPO wyniosła 8487 mln euro (dla porównania w analogicznym okresie 2004 r. było to 4681 mln euro). Na wysoką wartość ofert wpłynęła przede wszystkim prywatyzacja francuskiej spółki Gaz de France, która była największym IPO na świecie od 3 lat - oferta osiągnęła wartość 3482 mln euro, na parkiecie Euronext. Średnia wartość europejskich IPO wyniosła w III kw. 2005 roku 81 mln euro.

Pod względem wartości ofert największym rynkiem był Euronext, na drugim miejscu znalazł się Londyn. Pod względem liczby debiutów nadal liderem był parkiet londyński - debiuty na rynku podstawowym i na AIM (rynek małych spółek) stanowiły 60% wszystkich europejskich IPO. Na europejskich giełdach zadebiutowało w III kw. 26 spółek spoza Europy, z czego 17 w Londynie.

"Spółki międzynarodowe w dalszym ciągu są zainteresowane debiutami na rynkach europejskich, a zwłaszcza na giełdach regulowanych wewnętrznie, takich jak londyński AIM oraz Euro MTF w Luksemburgu. Z drugiej strony, amerykańskie rynki pozostają mniej popularne, gdyż spółki biorą pod uwagę obciążenia wynikające z bardziej restrykcyjnych i kosztownych regulacji. Perspektywy rynkowe w zakresie IPO są bardzo dobre dla wielu europejskich rynków, a rok 2005 będzie prawdopodobnie rekordowy, zakładając, iż optymistyczne nastroje na rynku utrzymają się w czwartym kwartale. Giełdy bardzo dobrze przyjęły wprowadzenie nowych regulacji dotyczących rynków kapitałowych i Europa będzie nadal atrakcyjna jako miejsce przeprowadzania ofert międzynarodowych" - skomentował wyniki badania Tom Troubridge, szef grupy ds. rynków kapitałowych w PricewaterhouseCoopers w Londynie.

W III kw. br. warszawska giełda nadal była jedynym z najaktywniejszych rynków w Europie. Na naszym parkiecie zadebiutowało 9 spółek, dało nam to trzecie miejsce, ex aequo z Deutsche Borse. Wartość przeprowadzonych ofert wyniosła 178 mln euro, dla porównania w II kw. było to 522 mln euro, a w III kw. 2004 r. 128 mln euro.

"Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami, w trzecim kwartale 2005 r. mimo obowiązywania nowych przepisów o prospekcie emisyjnym prawie wszystkie oferty (z wyjątkiem IPO SkyEurope dopuszczonego do obrotu na GPW na podstawie tzw. "jednolitego paszportu") odbyły się w oparciu o przepisy sprzed 1 lipca 2005 r. Stało się tak na skutek zastosowania klauzuli, która pozwoliła spółkom, które opublikowały prospekty przed 1 lipca, na przeprowadzenie oferty na starych zasadach. Ofert przeprowadzonych zgodnie z nowymi przepisami oczekiwać można dopiero w czwartym kwartale 2005 r" - powiedział Tomasz Konieczny, specjalista ds. rynków kapitałowych w PricewaterhouseCoopers w Polsce.


Zobacz również