Kwatera główna PC

Płyta główna to centrum dowodzenia pecetem. Od jej niezawodności i możliwości zależy, czy zamontowane w nim komponenty będą współpracowały jak tryby w szwajcarskim zegarku, czy raczej będziemy co chwilę oglądali błękitny ekran zwiastujący "zwis".


Core i7 - mały wybór

Kwatera główna PC

Nowoczesne płyty ze zintegrowaną grafiką wyposaża się nie tylko w złącze DVI, ale także multimedialne HDMI

Modeli wyposażonych w nowe podstawki jest na razie stosunkowo niewiele, a chcielibyśmy zaprezentować ofertę wszystkich kluczowych producentów. Test płyt Core i7 zaprezentujemy już wkrótce. Czym charakteryzują się płyty z podstawkami LGA1366? W płytach do Core i7 Intel zrezygnował z magistrali FSB na rzecz łącza QPI, działającego podobnie jak HT AMD. Nie jest to magistrala szeregowa, a łącze typu punkt-punkt. QPI działa dwukierunkowo (na jednej linii odbywa się odczyt, na drugiej zapis danych).Na razie dostępny jest tylko jeden chipset dla procesorów Core i7 - Intel X58. Cechuje go bardzo duża elastyczność w doborze systemu graficznego - obsługuje zarówno CrossFire, jak i SLI. Kolejną cechą płyt z postawką LGA775 jest dostosowanie ich wyłącznie do pamięci DDR3. Kontroler RAM znajduje się bowiem w procesorze, który tak właśnie został zaprojektowany. W dodatku Core i7 obsługuje trzykanałowy system przesyłu danych, co zwiększa przepustowość, ale wymaga nowych zestawów RAM, złożonych z trzech modułów. Uwzględniając liczbę nowości w platformie Core i7, opracowaliśmy do niej nową procedurę, opartą na 64-bitowym systemie operacyjnym, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał pamięci o dużej pojemności.

Najnowsze zestawienie płyt głównych znajdziesz w Rankingach PC Worlda.

Płyty główne AMD -http://www.pcworld.pl/ranking/87-plyty_glowne_amd.html

Płyty główne Intel -http://www.pcworld.pl/ranking/93-plyty_glowne_intel.html

Jaka płyta, taka pamięć

Kwatera główna PC

Osiem gniazd pamięci na jednej płycie - cztery dla DDR2 i cztery dla DDR3. Takie płyty spotyka sie nieczęsto, mają je w ofercie Asrock i Gigabyte.

Od kłopotów z wyborem rodzaju pamięci RAM wolni są użytkownicy procesorów AMD. Większość procesorów AMD obsługuje wyłącznie pamięci DDR2. Najnowsze Phenomy II z podstawką AM3 obsługują zarówno pamięci DDR2 jak i DDR3. W Athlonach 64 X2 i Phenomach obu generacji kontroler pamięci jest zintegrowany w rdzeniu procesora. Jak dobre to rozwiązanie, udowadnia sam Intel, który podpatrzywszy je u rywala, zastosował w swojej rodzinie Core i7.

Kwatera główna PC

Trzy PCI-Express x16 pozwalają na konfigurację trzech kart graficznych pracujących jednocześnie (SLU lub CrossFire) nad generowaniem grafiki 3D.

Użytkownicy Core 2 mogą natomiast wybierać między płytami do pamięci DDR2 i DDR3 (choć są też płyty wyposażone w gniazda do oba rodzaje modułów). Na razie ze względu na cenę lepiej wybrać DDR2, które w codziennym użytkowaniu sprawdzają się równie dobrze, co DDR3. Te drugie można polecić osobom korzystającym z aplikacji o wydajności zależnej od przepustowości pamięci oraz overclockerom podkręcającym FSB procesora do wartości mniej więcej 600 MHz i wyższej.

Graficzny dylemat

Kwatera główna PC

Zworki do sprzętowego overclockingu to niecześto spotykane rozwiązanie, przydaje się, jeśli nie lubisz często zaglądać do BIOS-u.

Kolejnym dylematem będzie wybranie płyty pod kątem rodzaju systemu graficznego. Jeśli nie zamierzamy grać w wymagające gry, może to być płyta ze zintegrowaną grafiką. Na tym polu Intel jest bez szans, ponieważ dysponuje niezbyt wydajnymi chipsetami graficznymi. Nawet najnowocześniejszy G45 nie prezentuje się zbyt dobrze. Z odsieczą przychodzi NVIDIA ze znacznie wydajniejszymi GeForce'ami z serii 9 i 7. Jednak nawet taka koalicja wygląda skromnie przy ofercie dla AMD. Błyszczą tu chipsety 780G i 790GX, przy czym drugi to już nie proste rozwiązanie do biurkowej maszyny, lecz bardzo zaawansowane układy, w których rdzeń graficzny ma wydajność porównywalną z tańszymi kartami specjalizowanymi. Rdzenie graficzne zintegrowane z chipsetami ATI pozwolą grać nawet w część nowych gier.

SLI czy CrossFire

Kwatera główna PC

Płyty główne przeznaczone dla najbardziej wymagających miłośników podkręcania dysponują często fabrycznie zamontowanym blokiem wodnym przystosowanym do podłączenia instalacji chłodzenia cieczą.

Dziewiąta seria NVIDII pomaga nieco Intelowi, lecz współpracuje także z chipsetami AMD nForce 780a SLI i 750a SLI, dysponującymi, podobnie jak AMD 790GX, zintegrowanym rdzeniem graficznym, pozwalającym kartom graficznym na pracę w trybie SLI. Obsługiwanie kilku kart pracujących jednocześnie jest kolejną istotną cechą chipsetów. Jeśli zechcesz budować maszynę z kilkoma kartami, musisz zdecydować o tym już przy wyborze płyty. Dochodzi do tego dylemat z wyborem producenta układu na samej karcie, bo w wypadku rozwiązań do LGA775 i AM2 nie ma urządzeń uniwersalnych, obsługujących zarówno CrossFire AMD, jak i SLI NVIDII. Chipsety współpracujące ze SLI w najszybszej wersji x16 do procesorów Intela to nForce 780i SLI i 790i SLI oraz starszy 680i SLI. W wypadku procesorów AMD będzie to nForce 780a SLI.

Kwatera główna PC

Źle zaprojektowane rozłożenie elementów płyty oznacza, że po zamontowaniu w gnieździe PCI Express długiej karty graficznej zasłaniamy złącza SATA i USB.

Wolniejszą wersję SLI x8 obsługują układy nForce 750i SLI oraz 750a SLI. Jeżeli zdecydujesz się na karty ATI i podstawkę AM2, możesz kupić płytę z chipsetem AMD 790X lub FX. Ten ostatni obsługuje do czterech kart graficznych, choć wówczas pracują w złączach o szybkości x8. Najnowszy chipset AMD 790GX, także obsługuje CrossFire, ale już tylko w wersji x8. Co ciekawe, z obsługą trybu CrossFire doskonale radzą sobie najlepsze chipsety Intela. Gdy chcesz cieszyć się pełną prędkością x16, musimy kupić płytę z układami Intel X38 lub X48. Jeżeli wystarczy odrobinę wolniejsze CrossFire x8, to najlepszym wyborem będzie płyta z Intelem P45.

Najnowsze zestawienie płyt głównych znajdziesz w Rankingach PC Worlda.

Płyty główne AMD -http://www.pcworld.pl/ranking/87-plyty_glowne_amd.html

Płyty główne Intel - http://www.pcworld.pl/ranking/93-plyty_glowne_intel.html