Kwave - odrobina hałasu w komputerze

Kwave to edytor dźwięku działający w środowisku graficznym KDE. Potrafi obsługiwać nawet wielokanałowe pliki .wav, dowolnie je edytować, a następnie eksportować do obsługiwanych przez wtyczki formatów.

W przypadku tego programu, na uwagę zasługuje przede wszystkim prostota obsługi – większość operacji możemy wykonać przy pomocy metody "przeciągnij i upuść", a także szybkość działania – np. działający w czasie rzeczywistym podgląd niektórych efektów.

Kwave

Kwave

Kwave do odtwarzania i nagrywania plików używa systemów aRtss lub OSS, obsługuje pliki wielościeżkowe, nawet sporej objętości (korzysta przy tym z pamięci wirtualnej), potrafi również czytać, a w wielu wypadkach i naprawić, uszkodzone pliki .wav.

Możliwości aplikacji rozszerzają oczywiście wkompilowane wtyczki, zarówno wejścia/wyjścia (import i eksport plików), jak i wtyczki efektów dźwiękowych. Na obrabianym przez nas pliku dźwiękowym możemy zastosować m.in. takie efekty, jak: echo, pogłos, szumy, wyciszenie, pogłośnienie, zanikanie, itp.; oczywiście nie tylko dla całego pliku, ale i dla wybranego fragmentu. Jeśli w naszym systemie istnieją odpowiednie biblioteki – libaudiofile, libmad, id3lib – możliwy jest również import oraz eksport innych plików dźwiękowych, w tym .mp3 oraz ogg/vorbis.

Najnowszą wersję, zarówno w postaci źródeł, jak i pakietów dla poszczególnych dystrybucji można pobrać ze strony producenta - http://kwave.sourceforge.net/features.html


Zobacz również