LAN bez kabla

Compaq Computer informuje o swoich najnowszych produktach sieciowych z rodziny „wireless LAN”, umożliwiających bezprzewodowy dostęp do sieci lokalnej i Internetu.

System składa się z bezprzewodowych kart sieciowych i tzw. stacji dostępu, zapewniających zdalne połączenie w promieniu ok. 100 m. Zestawy takie pojawią się w sprzedaży w grudniu tego roku, jednak ustalona cena z pewnością nie przyczyni się do natychmiastowej popularyzacji tej technologii. Specjalna karta sieciowa do notebooka lub komputera stacjonarnego ma kosztować 199 USD, natomiast stacja dostępu - ok. 999 USD. „Nadszedł już czas bezprzewodowych sieci LAN” – sądzi Charles Rutstein, analityk z firmy Forrester Research. – „Gdy spadną koszty zakupu stacji dostępowych, można spodziewać się szerokiego zainteresowania tą technologią”.

Rozwiązanie firmy Compaq powinno zainteresować głównie przedsiębiorstwa, w których pracownicy używają komputerów przenośnych i często przemieszczają się po budynku firmy, a potrzebują stałego dostępu do sieci. Technologia ta ma także szansę stać się swojego rodzaju substytutem tradycyjnej, kablowej sieci LAN. W wydanym oświadczeniu przedstawiciele Compaqa zapowiadają, iż w ciągu najbliższych miesięcy firma zaprezentuje kolejne produkty umożliwiające bezprzewodowy dostęp do sieci.

Więcej informacji: www.compaq.com