LAN pod strzechy

Microsoft i 3Com promują wspólny produkt – HomeConnect, “lekarstwo” na brak drugiego gniazdka telefonicznego w domu.

Być może w niedalekiej przyszłości większość gospodarstw domowych będzie wyposażonych w sieć lokalną. Jak się okazuje, w domach, w których jest więcej niż jeden komputer, poważnym problemem jest dzielenie się dostępem do Internetu. Praktyka pokazała, iż domownicy zazwyczaj w tym samym czasie pragną trochę sobie posurfować. Pewnym rozwiązaniem jest instalacja drugiej linii telefonicznej, lecz może to być kosztowne.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku Microsoft i 3Com przedstawiły HomeConnect. Za cenę ok. 180 USD użytkownik otrzymuje dwie karty sieciowe, 5. portowy koncentrator 10/100 Mb, kable, uaktualnienie do Windows 98 SE, program HomeClick i kolekcję gier Microsoftu. Zestaw dostępny jest zarówno w wersji PCI, jak i USB. Głównym celem twórców było maksymalne uproszczenie instalacji. Nie powinna ona trwać dłużej niż 15 min, o co ma zadbać specjalne oprogramowanie.

Oprócz współdzielenia dostępu do Internetu (poprzez telefon, linię ISDN, ADSL, kablówkę) dostarczono także tradycyjne usługi, takie jak dzielenie dostępu do plików czy drukarek. Badania rynkowe przeprowadzone w USA ujawniają, iż prawie 17 mln gospodarstw domowych jest zainteresowanych instalacją minisieci.