LAN, telefon i kuchenka

Specjaliści od technologii bezprzewodowych ostrzegają, iż dynamicznie rozwijające się radiowe sieci lokalne stoją przed problemem wzajemnego interferowania systemów W-LAN.

Bezprzewodowe sieci LAN z dnia na dzień zdobywają coraz większą popularność. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat liczba wykorzystywanych zestawów W-LAN (Wireless LAN) wzrośnie o ponad 40%. Według analiz Cahners In-Stat Group, w roku 2002 zostanie sprzedanych prawie 34 mln tego typu urządzeń. Technologia ta może jednak wkrótce napotkać pewne bariery, wynikające z dynamicznego wzrostu jej popularności. Pasmo częstotliwości, na której działają radiowe sieci (2,4 GHz), może wkrótce stać się tak "zatłoczone", iż użytkownicy będę musieli wymienić zakupione urządzenia na nowe, przystosowane do pracy w innych częstotliwościach.

Systemy W-LAN, działające zgodnie ze standardem IEEE 802.11, muszą dzielić pasmo radiowe nie tylko między sobą, ale również z innymi urządzeniami działającymi na tej częstotliwości. Należą do nich telefony bezprzewodowe, urządzenia wyposażone w technologię Bluetooth, a nawet kuchenki mikrofalowe, które mogą być źródłem zakłóceń sygnałów radiowych.

"Zatłoczenie pasma 2,4 GHz może w krótkim czasie doprowadzić do sytuacji, w której systemy W-LAN działające w tej częstotliwości będą mogły pracować jedynie z dala od miejskich konglomeracji" - powiedział Dewayne Hendricks, szef firmy Dandin Group, specjalizującej się w technologiach bezprzewodowych.


Zobacz również