LCD NEC do zadań specjalnych

NEC Display Solutions opracowała nowy wielkoformatowy monitor LCD z 40-calowym ekranem panoramicznym i czasem reakcji 16 ms.

Monitor LCD NEC LCD4010

Monitor LCD NEC LCD4010

Nowy monitor spełnia wymagania stawiane ekranom instalowanym w portach lotniczych, centrach kontroli, recepcjach hotelowych, biurowcach, na dworcach kolejowych, a także w punktach obsługi klienta. Model NEC LCD4010 gwarantować ma kontrastowy obraz nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Poprawiony czas reakcji matrycy, który wynosi 16 ms, zapewni płynną prezentację obrazów wideo w panoramicznym formacie 16:9. Odwzorowanie kolorów jest dynamicznie optymalizowane pod kątem wyświetlanych treści dzięki trybowi DVM (Dynamic Visual Mode), co jest szczególnie istotne przy prezentacji gier i filmów. Dodatkową zaletą monitora są ogromne możliwości regulacji temperatury kolorów - w zakresie od 2600K do 10000K. Rozwiązania takie jak CableComp (kompensacja negatywnych efektów stosowania kabli o długości nawet 100 metrów) to kolejne cechy przydatne w instalacjach profesjonalnych.

NEC LCD4010 posiada liczne inteligentne funkcje, które gwarantują wydłużenie czasu pracy ekranu. Jedną z nich jest AutoBright, automatycznie dostosowująca jasność obrazu do wyświetlanych treści. Jeśli prezentowany obraz jest bardzo jasny - zawiera na przykład tekst na białym tle - intensywność podświetlenia ekranu zostaje automatycznie ograniczona. Poprawia to czytelność informacji i chroni wzrok przed przemęczeniem. Co więcej, za sprawą przemyślanego systemu podświetlenia ekranu udało się ograniczyć emisję ciepła, pozwalając zrezygnować z ciągłego chłodzenia monitora. Zintegrowany wentylator włącza się tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka. Na żywotność urządzenia pozytywny efekt wywiera też fakt, że do czytelnej prezentacji w warunkach oświetlenia dziennego wystarczy wykorzystanie 50 procent maksymalnej jasności NEC LCD4010.

Automatyczna diagnostyka

Kolejną ważną cechą nowego modelu jest system automatycznej diagnostyki. Automatycznie rozpoznaje on nieprawidłowości w pracy modułu podświetlającego lub wypadki przegrzewania się urządzenia. W takich sytuacjach informacje o możliwej awarii przesyłane są za pośrednictwem portu RS-232C. Za sprawą tego połączenia, 40-calowy ekran LCD może być także w łatwy sposób konfigurowany, kontrolowany i ewidencjonowany na odległość. Ustawienia modelu NEC LCD4010 mogą być też zmieniane za pośrednictwem klawiatury i myszki dzięki obsłudze opracowanej przez NEC Display Solutions aplikacji NaViSet, opartej na otwartym standardzie DDC/CI. Oprogramowanie NaViSet Administrator pozwala administratorom zmieniać ustawienia monitora za pośrednictwem działającej już sieci komputerowej.

Wielkoformatowe modele NEC Display Solutions doskonale nadają się też do budowy ścian wideo. Ffunkcja TileMatrix pozwala na połączenie nawet 25 ekranów (5 x 5) bez potrzeby stosowania kosztownych kart graficznych obsługujących kilka monitorów równocześnie. Zarządzanie połączonymi monitorami odbywa się za pośrednictwem wygodnego menu ekranowego.

Wyświetlacz dysponuje rozdzielczością 1366x768 pikseli (WXGA) i wyświetla 16,77 mln kolorów. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia - 170 stopni w poziomie i w pionie - zawartość ekranu jest doskonale widoczna z dowolnej perspektywy. Za sprawą krótkiego czasu reakcji matrycy wynoszącego 16 ms (8 ms przy przejściu pomiędzy odcieniami szarości), wysokiej jasności 500 cd/m2 i kontrastu o współczynniku 800:1, na ekranie dobrze prezentować powinny się materiały wideo. Monitor wyposażono w trzy interfejsy komputerowe - cyfrowy DVI-D oraz analogowe D-Sub i BNC. Nie zabrakło też różnorodnych złącz umożliwiających podłączenie sygnału wideo w postaci portów Composite Video (BNC/RCA), Component Video i S-Video. Ponadto NEC LCD4010 posiada dwa stereofoniczne wejścia RCA i jedno komputerowe wejście audio. Jest też wyjście dla dwóch oferowanych opcjonalnie głośników. Funkcja Loop-Through umożliwia wyświetlanie tych samych prezentacji na dwóch lub więcej monitorach umieszczonych w różnej odległości od źródła sygnału - bez obniżenia jakości obrazu i konieczności stosowania dodatkowych rozdzielaczy. W razie konieczności zmiany ustawień, każdy monitor można regulować indywidualnie za pośrednictwem portu RS-232.

Wśród innych funkcji monitora znalazł się też tryb PiP (Picture in Picture - obraz w obrazie), który można skonfigurować także za pośrednictwem dostarczanego wraz z monitorem pilota. Pozwala to na równoczesną prezentacje obrazów z dwóch źródeł (np. aplikacji z komputera i sygnału ze źródła wideo).

Wymiary monitora (bez podstawki) to 885 x 497,64 x 168 mm. Wraz z monitorem NEC LCD4010 producent dostarcza instrukcję obsługi, kabel zasilający, 15-pinowy kabel sygnałowy D-sub, bezprzewodowego pilota, dwie baterie AA, CD-ROM z oprogramowaniem i podstawkę. Opcjonalnie dostępne są też głośniki (2 x 7W). W Polsce monitor będzie kosztować 22800 zł netto.


Zobacz również