LCD coraz większe

LG.Philips poinformowała o uruchomieniu masowej produkcji 15-calowych ekranów LCD, wyświetlających obraz z rozdzielczością 1600 x 1200 pikseli.

Kierownictwo firmy LG. Philips, założonej jako joint venture przez koncern LG i Royal Philips Electronics, poinformowało, iż przedsiębiorstwo rozpoczęło już masową produkcję 15-calowych matryc LCD, umożliwiających wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli. Bruce Berkoff, wiceprezes firmy, twierdzi, iż w najbliższym czasie duże ekrany LCD będą się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. Producenci notebooków będą coraz częściej stosować ekrany 13- i 15-calowe, zamiast 12- i 14-calowych, tak jak ma to miejsce obecnie.

15-calowe ekrany UXGA zapewniają użytkownikom komputerów przenośnych ponad 40% większą rozdzielczość niż zazwyczaj stosowane w notebookach ekrany LCD. Szczególnie nadają się do różnego rodzaju prezentacji multimedialnych wykorzystujących zdjęcia o wysokiej rozdzielczości czy filmy wideo. Ekrany oferujące tak wysoką rozdzielczość obrazu powinny także znaleźć uznanie użytkowników, operujących na rozbudowanych arkuszach kalkulacyjnych czy aplikacjach statystycznych. LG.Philips twierdzi, iż upowszechnienie się matryc LCD o przekątnej 15 cali spowoduje wkrótce pojawienie się na rynku nowej klasy komputerów przenośnych, dorównujących wydajnością komputerom stacjonarnym. Notebook stanie się przenośną stacją roboczą, eliminując konieczność posiadania drugiego komputera stacjonarnego, co jest obecnie powszechną praktyką.

Według analiz rynkowych 15-calowe ekrany UXGA do 2002 roku będą stosowane w około 7,6% komputerów przenośnych. Zdaniem analityków z IDC, klienci, na razie głównie korporacyjni, są skłonni płacić więcej za komputery przenośne w zamian za zwiększenie ich mocy i funkcjonalności.


Zobacz również