LCD dla grafika

Dwadzieścia cztery cale obrazu dobrej jakości to gratka dla grafików, dodajmy - zamożnych. Testom poddaliśmy dwa panoramiczne monitory EIZO, które spodobają się profesjonalistom.

Duże telewizory LCD i plazmy sprzedają się jak świeże bułeczki. W wypadku komputerowych monitorów LCD już tak nie jest, oczywiście z powodu bardzo wysokich cen modeli o przekątnej ekranu powyżej 20 cali. Takie produkty, jak testowane przez nas 24-calowe panoramiczne monitory EIZO, są przeznaczone dla wąskiego grona profesjonalistów. Producenci kart graficznych do grona klientów chętnie dodają także graczy, jednak zdając sobie sprawę z astronomicznych wręcz cen dużych monitorów opowieści te można póki co między bajki włożyć. Oba monitory, które poddaliśmy testom, sa pozornie identyczne. Różnice dostrzeżemy jedynie w symbolach widniejących na ramkach wokół panelu. Tańsza wersja FlexScan S2410W należy do serii monitorów "popularnych", choć jej odbiorcami mają być, jak wspomniano, profesjonaliści. Panel o 24-calowej przekątnej (a właściwie precyzyjniej mówiąc 24,1-calowej) pozwala na wyświetlanie obrazu w rzeczywistej rozdzielczości 1920x1200 pikseli. Jak widać, jego proporcje to 16:10, czyli jest modelem panoramicznym. Oba monitory dysponują matrycą o tej samej wielkości i identycznymi obudowami, które można nabyć w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej (spełnia normy TCO'99) i białej (TCO'03). Podstawa ekranu nie pozwala obracać go na boki, za to korzystając ze sprytnego mocowania, można regulować wysokość położenia wyświetlacza. Oba urządzenia wyposażono w podwójne gniazda monitorowe (2xDVI-I) oraz koncentratory dwóch portów USB. Podłączając monitor kablem USB do komputera i instalując specjalne oprogramowanie, można ustawiać parametry wyświetlacza z poziomu systemu operacyjnego. Równie dobrze większość parametrów można konfigurować przyciskami na obudowie.

Cechy wspólne

Oba panele dysponują współczynnikiem kontrastu na poziomie 1000:1. Nasze testy, przeprowadzone po skalibrowaniu wyświetlaczy (cel to jasność 150 cd/m2, temperatura barw 6500 Kelvinów, gamma 2.2), wykazały, że wynosi mniej więcej 650:1. To bardzo dobry wynik, zważywszy, że modele EIZO uzyskują go bez dynamicznej kontroli obrazu. W rezultacie otrzymujemy kontrastowy obraz z poprawnie wyświetlaną, nieprzepaloną bielą. Oba wyświetlacze uzyskują dużą jasność, na poziomie 450 cd/m2. Przyda się to podczas oglądania filmów , a także grafikom chcącym obejrzeć owoce swoich prac. Praca z maksymalną jasnością byłaby zabójcza dla wzroku, dlatego przydaje się dołączone przez producenta narzędzie, które pozwala dopasować określone parametry wyświetlania do poszczególnych aplikacji (przełączanie odbywa się automatycznie).

Monitory wyposażono w bardzo przydatną funkcję stabilizacji jasności. Już w 90 sekund po uruchomieniu panelu, otrzymujemy stabilny obraz o pożądanej jasności. Nie zmieni się ona w czasie (w standardowych monitorach zdarza się to bardzo często), bo odpowiedni układ wprowadza konieczne korekty. Skrajnie szerokie są kąty widzenia, które w obu płaszczyznach wynoszą 178 stopni, dlatego nawet siedząc z boku ekranu nie odczuwa się spadku jakości obrazu. Ogromną zaletą obu modeli jest 14-bitowe przetwarzanie koloru, które zapewnia płynność przejść tonalnych.

Najważniejsze różnice

Dwa z pozoru podobne monitory mocno różnią się ceną. Co jest tego przyczyną? Droższy ColorEdge wyposażono w układ wspomagany zewnętrznym miernikiem (opcjonalny, system jest kompatybilny z produktami firm GretagMacbeth, X-Rite i ColorVision) oraz oprogramowanie ColorNavigator CE. Kalibrowanie przy jego użyciu jest banalnie proste, szybkie i przede wszystkim skuteczne. Dodatkowo monitor ma fabrycznie bardzo precyzyjnie skonfigurowany współczynnik gamma (zakres regulacji od 1,8 do 2,6). Nasze testy dowiodły, że ColorEdge absolutnie prawidłowo odwzorowuje barwy. Model z serii FlexScan wypadł w tej kategorii słabiej, choć to także doskonały monitor, np. pod względem równomierności podświetlania matrycy prezentuje się nieco lepiej, dysponuje także minimalnie wyższym kontrastem.

Na płycie znajdziesz tabele z pełnymi danymi technicznymi obu monitorów oraz wyniki redakcyjnych testów.