LCD dla komórek

Toshiba opracowała nową technologię produkcji wyświetlaczy LCD dla telefonów komórkowych, która pozwala o 23% zwiększyć czas działania baterii aparatu.

Inżynierowie z America Electronic Components, oddziału firmy Toshiba, opracowali nową technologię produkcji wyświetlaczy LCD (Liquid-Crystal Display) dla telefonów komórkowych, polegającą na integracji kilku komórek SRAM (Static Random Access Memory) z pikselami ekranu ciekłokrystalicznego. Umożliwia to pikselom gromadzenie małych ilości informacji, co redukuje pobór mocy potrzebnej do działania wyświetlacza, a tym samym przedłuża trwałość baterii aparatu.

Technologia Toshiby może być stosowana w urządzeniach pracujących ze wszelkimi typami baterii. Początkowo firma zamierza zastosować SRAM w wyświetlaczach 2,1 calowych (5,3 cm), a z czasem w większych ekranach LCD. Nowa technologia sprawdza się najlepiej w urządzeniach wyświetlających nieruchome obrazy i teksty oraz gdzie często wykorzystywany jest tryb czuwania. Nie nadaje się natomiast do aparatów odtwarzających pliki wideo.

W przypadku telefonów komórkowych ze statycznym wyświetlaczem oszczędność energii w trybie czuwania sięga 50%, czyli pobór mocy podczas wyświetlania statycznych obrazów w ośmiu kolorach wynosi 1,4 miliwaty, a okres aktywności aparatu w trybie czuwania wzrasta z 350 do 430 godzin z tradycyjnymi bateriami. Firma planuje rozpoczęcie produkcji nowych ekranów LCD w III kwartale roku 2001, co oznacza, że telefony zaopatrzone w nowe ekrany znajdą się na rynku pod koniec przyszłego roku.


Zobacz również