LCD i czytnik linii papilarnych w jednym

Na targach Ceatec 2004 (Combined Exhibition of Advanced Technologies Providing Image) odbywających się w mieście Chiba w Japonii, Casio przedstawiło nową technologię pozwalającą na połączenie panelu LCD z czytnikiem linii papilarnych.

Panel LCD z czytnikiem linii papilarnych firmy Casio, zaprezentowany na targach CEATEC

Panel LCD z czytnikiem linii papilarnych firmy Casio, zaprezentowany na targach CEATEC

Na stanowisku Casio można było obejrzeć wyświetlacz LCD o przekątnej 1,2 cala potrafiący skanować odciski palców. LCD jest pokryty warstwą czujników świetlnych, za pośrednictwem których tworzony jest obraz palca. Nowa technologia została stworzona z myślą o producentach telefonów komórkowych, czy palmtopów, gdyż pozwala umieścić czytnik linii papilarnych ograniczając do minimum zużycie miejsca.

Produkowane dotychczas urządzenia korzystały z matryc CCD (charge-coupled device) do tworzenia elektronicznych obrazów odcisków, lub kondensatorowego systemu odczytującego odcisk palca, badając zmiany ładunków elektrycznych w miejscach, w których skóra dotykała czujnika. Niestety czytniki CCD mają problem z rozpoznaniem odcisków palców, które były zabrudzone, a systemy badające ładunki elektyczne nie potrafią sobie radzić ze zbyt suchą skórą.

Jak zapewnia Yasuo Mochizuki zastępca dyrektora do spraw Casio, nowa technologia jest wolna od takich niedogodności, gdyż powierzchnia czujników świetlnych znajduje się bardzo blisko powierzchni skóry.

Najprawdopodobniej na urządzenia korzystające z nowego czytnika Casio trzeba będzie poczekać od 12 do 18 miesięcy.