LCD w komputerze

Przedstawiamy test komputera nietypowego, bo zintegrowanego z 17-calowym monitorem LCD.


Przedstawiamy test komputera nietypowego, bo zintegrowanego z 17-calowym monitorem LCD.

Połączenie w jednej obudowie komputera z monitorem to w naszym kraju konstrukcja raczej rzadko spotykana. W dodatku jest to polska konstrukcja, ze standardowych komponentów. Aycom PC LCD 17", bo o nim mowa, mieści się w obudowie 17-calowego monitora LCD. Jego wymiary (szerokość 439 mm, wysokość 423 mm, głębokość 128 mm) w porównaniu do średniej wielkości komputera w obudowie MiniTower z monitorem 17-calowym LCD pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca. Waży 12 kg. Sercem komputera w wersji podstawowej jest procesor Intel Celeron 2,4 GHz, który do dyspozycji ma 256 MB pamięci RAM wykonanej w technologii PC2700. Całość osadzona jest na płycie głównej Intel D845GV, wykorzystującej chipset i845G. Zastosowano kartę graficzną zintegrowaną z płytą główną, dlatego osoby, które chciałyby wykorzystać Aycom jako komputer do gier, nie będą zadowolone z jego niskiej wydajności w przetwarzaniu grafiki 3D. Wynik poniżej 1140 w teście 3DMark2001 SE dyskwalifikuje tę konfigurację w oczach wszystkich zwolenników gier komputerowych. Niestety, z uwagi na konstrukcję urządzenia nie można w nim zamontować wydajniejszej karty graficznej, chociaż płyta główna wyposażona jest w port AGP x4. Komputer wypadł za to dobrze w testach wydajności w aplikacjach biurowych. Dodatkowym atutem opisywanej konfiguracji jest dobre wyposażenie. Do dyspozycji mamy: 80-gigabajtowy twardy dysk, kartę sieciową 10/100, modem, napęd optyczny w postaci czytnika płyt DVD-ROM, no i oczywiście 17-calowy monitor LCD.

LCD w komputerze

Panel LCD zastosowany w komputerze Aycomu jest identyczny, jak w modelu Samsung 172 S. Pozwala na uzyskanie rozdzielczości 1280x1024, kątów widoczności 150/120 i częstotliwości odświeżania 0,25 ms. Jakość generowanego obrazu jest dobra, a podczas pracy nie zauważyliśmy efektu smużenia.

Dostęp do wszystkich portów znajduje się w lewej bocznej osłonie monitora: port szeregowy, równoległy, wyjścia i wejścia audio, złącze R45 (karta sieciowa), dwa wyjścia USB 2.0 i modemowe. W podstawie znajdują się dodatkowe gniazda USB, LAN 10/100 oraz audio-OUT, a także diody sygnalizujące pracę twardego dysku oraz włączone zasilanie, natomiast w prawej osłonie zamontowano czytnik DVD i stacje dyskietek. Komputer włącza się przyciskiem umieszczonym pod monitorem. Znajdują się tam również przycisk restartu oraz przyciski do regulacji wyświetlanego obrazu. Monitor można odchylać o 15 stopni za pomocą pokrętła umieszczonego w podstawce komputera.

Możliwości rozbudowy

Z uwagi na małe rozmiary obudowy do komputera nie można podłączyć dodatkowych kart PCI, AGP czy napędów optycznych. Można za to wymienić procesor (najwydajniejszy Intel Pentium 4 3,06 GHz), pamięć (do 512 MB), twardy dysk (do 200 GB). Dodatkowo możliwe jest zamontowanie dowolnego typu napędu optycznego, ekranu dotykowego, adaptera bezprzewodowej sieci oraz zastosowanie bezprzewodowej technologii Bluetooth.

Wyniki testów

Testy, którym poddaliśmy model Aycomu, wyraźnie wykazują, że jest to komputer o zastosowaniu raczej biurowym. Niestety, brak wydajnej karty graficznej będzie zapewne dużą wadą dla większości użytkowników, biorąc pod uwagę, że za 3000 zł można już kupić komputer do gier w średniej wielkości obudowie (plus 2500 zł za dobrej jakości monitor LCD 17-calowy).

Podsumowanie

Aycom to niewątpliwie konstrukcja nietypowa, idealnie nadająca się do roli komputera biurowego. Brak kabli (w zestawie są bezprzewodowa klawiatura i mysz), prostota instalacji (wystarczy podłączyć kabel zasilający), wykorzystanie układu graficznego zintegrowanego z płytą główną oraz dobre wyniki w teście aplikacji biurowych to cechy, które decydują o takim właśnie przeznaczeniu.

Informacje Aycom, tel. (22) 4484812,http://www.aycom.pl

Cena 5500 zł