LCD wciąż drogie

Mimo że panele LCD zyskują coraz większą popularność, a ich sprzedaż wzrasta, nie należy się spodziewać spadku cen tych urządzeń.

Nie tak dawno wydawało się, iż ciekłokrystaliczne ekrany o przekątnej 14" są granicą obecnych możliwości technologicznych w produkcji paneli LCD. Niedługo później producenci notebooków wprowadzili na rynek komputery, w których zastosowano ekrany 15,1", następnie 15,4", a ostatnio nawet 15,7".

Na tym jednak nie kończą się wysiłki inżynierów projektujących płaskie ekrany LCD. Na koniec tego roku zapowiadane są pierwsze notebooki wyposażone w wyświetlacze o przekątnej 16,5". W ich produkcji zastosowana zostanie nowa technologia, pozwalająca na większe upakowanie pikseli na przestrzeni 1 cala kwadratowego, co przyczyni się do poprawienia jakości wyświetlanego obrazu.

Mimo że panele LCD zyskują coraz większą popularność, a ich sprzedaż wzrasta, nie należy się spodziewać spadku cen tych urządzeń. Analitycy rynkowi przewidują, iż do końca br. ceny ekranów ciekłokrystalicznych spadną zaledwie o ok. 5 %.