LED: nowa jakość LCD

Szersze spektrum barw to cecha monitorów LCD, na którą czekało wielu grafików. Samsung przygotował dla nich monitor, który choć drogi, na tle konkurencji jawi się jako okazja cenowa. Profesjonalne LCD należą do najbardziej kosztownych i trudnych do opracowania produktów. Dla grafików najważniejsze są ich zdolności do wyświetlania jak najszerszego spektrum barw, możliwość precyzyjnej kalibracji oraz stabilność ustawień (monitor nie może w krótkim okresie czasu gubić określonych ustawień). Do niedawna monitory LCD o przeznaczeniu graficznym radziły sobie z emulacją przestrzeni barw, płynną gradacją szarości, dzięki zaawansowanym przetwornikom graficznym 12, a nawet 16-bitowym. Teraz w sukurs producentom przyszła technologia diod LED, których wykorzystanie w miejsce tradycyjnych świetlówek katodowych (emitują światło za matrycą LCD) niesie ze sobą szereg korzyści. Takim monitorem jest Samsung SyncMaster XL20.

Jedną z zalet LED jest możliwość bardzo równomiernego podświetlania matrycy. Jest to związane z tym, że zamiast kilku czy nawet kilkunastu świetlówek, które stosuje się w standardowych monitorach, diody LED pokrywają całą powierzchnię za matrycą i złożone są z setek punktów świetlnych. Samsung w dołączanej w zestawie aplikacji Natural Color Expert daje możliwość regulacji poziomu bieli i czerni w 9 sektorach na które podzielony został obszar wyświetlacza. Daje to możliwość uzyskania praktycznie idealnej równomierności podświetlania matrycy.

Cienki i nowoczesny

LED: nowa jakość LCD

Czarny fartuch osłonowy chroni ekran przed bezpośrednim padaniem światła. Od spodu wyłożony jest materiałem pochłaniającym dodatkowo redukującym ewentualne odbicia świetlne.

Zastosowanie diod LED pozwoliło Samsungowi na opracowanie bardzo kompaktowej obudowy ekranu. Jak na produkt profesjonalny o dużej przekątnej matrycy (20,1", rozdzielczość 1600 x 1200 pikseli) ma on wyjątkowo małą obudowę i wagę - tylko 7,6 kg. Diody LED mają bardzo niewielkie rozmiary, co jest ich zaletą, lecz technologia ta ma także swoje wady. Diody emitują duże ilości ciepła, co sprawia, że niezbędne jest zapewnienie monitorowi odpowiednich warunków pracy. W przypadku świetlówek już sama obudowa stanowi swego rodzaju radiator, LED takich możliwości nie daje. Samsung w tylną część ekranu wbudował wentylatory odprowadzające ciepło z silnie nagrzewających się diod. Nie jest ono na szczęście ani trochę hałaśliwe, trzeba jedynie pamiętać, aby monitora nie upychać w miejscu, gdzie przepływ powietrza jest ograniczony. W monitorze Samsunga zastosowano matrycę VA, która zapewnia dobre odwzorowanie barw - nawet jeśli patrzymy na ekran pod dużym kątem. Istotnym dodatkiem jest dołączony w zestawie sprzętowy kalibrator firmy Gretag Magbeth. Jest to model Huey, najprostszy w rodzinie produktów do kalibracji wyświetlaczy. Urządzenie pomaga w kalibracji ekranu i późniejszym jego użytkowaniu, trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że sprawdzi się raczej w amatorskich zastosowaniach monitora, a nie profesjonalnych.

Zobacz również:

  • Panele LCD odchodzą do lamusa? Decyzja Samsunga nas nie dziwi