LG 29UM67 - najlepszy monitor 21:9 do gier

LG 29UM67 to stylowy monitor do pracy, multimediów i gier. Wyposażony jest w ultraszerokokątną matrycę o proporcjach obrazu 21:9 i technologię AMD FreeSync.


LG 29UM67 ma około 73 cm długości, dlatego testując go oczekiwaliśmy, że równomierność podświetlenia ekranu będzie w najlepszym przypadku zadowalająca, czyli na poziomie 80 %. Mile się rozczarowaliśmy. Przy fabrycznych ustawieniach monitora (jasność ekranu 325 cd/m2, kontrast 1190:1) równomierność podświetlenia wynosiła 87 %. To dobry rezultat jak na tego typu ekran. Po zmniejszeniu jasności ekranu do 140 cd./m2 (zalecana jasność ekranu do codziennej pracy), równomierność podświetlenia wzrosła do 90 %.

Świetna fabryczna kalibracja

Podczas testowania LG 29UM67 przeanalizowaliśmy jakość fabrycznej kalibracji monitora. To istotny parametr, bo większość osób nie dysponuje odpowiednim sprzętem, żeby samemu to zrobić. Poprzestając często na dostosowaniu jasności czy kontrastu.

Zielony i czerwony kolor są odpowiednio zbalansowane a niebieski tylko minimalnie wychodzi przed szereg. Dobrą jakość kalibracji potwierdza też niski współczynnik deltaE, którego średnia nie przekraczała 2 pkt a maksymalna 4 pkt (im wartość jest niższa tym lepiej). Takie parametry pracy większość monitorów uzyskuje dopiero po procesie kalibracji i to nie zawsze. Za osiągnięciem tak niskiego współczynnika deltaE problemy mają np. monitory z szybkimi matrycami 144 Hz, które najczęściej zbudowane są ze słabszych jakościowo matryc TN.

LG 29UM67 dysponuje dobrej jakości matrycą IPS, która ma nie tylko szersze kąty widzenia od ekranów TN, ale też lepszą reprodukcję kolorów i przejść tonalnych. Wysoką jakość pracy matrycy zastosowanej w monitorze LG i kalibracji potwierdza też idealny współczynnik gamma (2.2). Także jedyne co radzimy zrobić po rozpakowaniu monitora z pudełka, to zmniejszyć jego jasność, bo jest dosyć wysoka. Nadaje się do oglądania filmów i gier, ale podczas dłuższej pracy z monitorem męczy wzrok (powyżej 300 cd/m2).

Zaawansowanym użytkownikom, którzy będą chcieli dopieścić ustawienia monitora polecamy przejrzenie interfejsu programowego (dostępny jest w polskim języku). Znajdą tam oprócz standardowego trójkolorowego systemu regulacji podstawowych barw (RGB), zaawansowany system regulacji nasycenia i odcienia sześciu kolorów. Co ważne menu monitora jest nie tylko rozbudowane, ale też intuicyjne w obsłudze. Nawiguje się po nim za pomocą wygodnego w użyciu kierunkowego przełącznika, który umieszczony jest na środku dolnej krawędzi obudowy.

AMD FreeSync w praktyce

Na monitorze LG 29UM67 z włączoną technologią AMD FreeSync (wymagana jest karta graficzna, która ją obsługuje) gry wyświetlają się płynnie i bez zacięć typowych dla starszej technologii V-Sync. AMD FreeSync niemal całkowicie eliminuje efekt rozdarcia klatki. Wykreowany świat wygląda przez to naturalnie i aż nie chce wracać siędo klasycznych monitorów.

Zdecydowanie polecamy

LG 29UM67 dzięki wydłużonej matrycy zapewnia komfortową pracę z kilkoma otwartymi aplikacjami czy dokumentami, które można bez problemów rozmieścić na pulpicie. Docenią go też gracze, którzy dostają do dyspozycji technologię AMD FreeSync i olbrzymi obszar roboczy, idealnie nadający się do wszelkiej maści symulatorów, czy strategii. Monitor świetnie sprawdza się też podczas oglądania filmów (w końcu ma typowo kinowe proporcje) .

Podsumowując, LG 29UM67 to jeden z najlepiej wykonanych i zaprojektowanych 29 calowych monitorów 21:9. Co ważne, AMD nie pobiera żadnych opłat za możliwość korzystania z technologii FreeSync, dlatego monitor LG jest wyraźnie tańszy od swoich odpowiedników wyposażonych w konkurencyjną technologię Nvidii G-Sync. Według nas LG 29UM67 dzięki technologii AMD FreeSync i wydłużonych proporcjach sprawia o wiele więcej frajdy podczas grania niż monitory wyposażone np. w szybkie 144 Hz matryce. Szkoda tylko, że jak na razie FreeSync działa tylko z nowymi kartami graficznymi AMD.