LG 47LY95

47-calowy telewizor wyposażony w matrycę LCD S-IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

47-calowy telewizor wyposażony w matrycę LCD S-IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

LG 47LY95

Do redakcyjnych testów trafił najbardziej zaawansowany model telewizora LCD w ofercie LG - 47" odbiornik Full HD wyposażony w najnowszą matrycę ciekłokrystaliczną S-IPS. Panel taki charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia, dobrym odwzorowaniem barw oraz stosunkowo krótkim czasem reakcji. Ponadto w telewizorze LG zastosowano nowy procesor obróbki obrazu XD Engine, który potrafi optymalizować także sygnał o rozdzielczości Full HD. Ekran ma dobrą jasność - 500 cd/m2 i kontrast na poziomie 5000:1. Czas reakcji matrycy jest na tyle krótki, że nie widać żadnego smużenia, zarówno przy oglądaniu telewizji, jak i filmów z DVD czy Blu-ray. Dobre wrażenie sprawia wykonana na wysoki połysk obudowa panelu. Umieszczona na obrotowej podstawie wyposażona jest w zintegrowane głośniki, które są w stanie skutecznie nagłośnić nawet dość duże

LG 47LY95

Wykonany z dobrych materiałów. Czytelne rozplanowanie podświetlanych klawiszy.

pomieszczenie. W urządzeniu zamontowano podwójny tuner TV - analogowy i cyfrowy DVB-T. W dokumentacji telewizora można przeczytać, że panel wyświetla aż 127% przestrzeni barw przewidzianej dla standardu PAL i 92% dla NTSC. To teoretycznie więcej niż w zwykłych telewizorach LCD. Nasze pomiary wykazały, że rzeczywiście w stosunku do typowych odbiorników LCD model LG potrafi wyświetlić więcej barw, ale dodatkowa przestrzeń dotyczy jedynie rozszerzonej skali koloru zielonego. Wadą telewizora jest to, że został fabrycznie bardzo źle skalibrowany - temperatura barwowa jest niezwykle wysoka, co sprawia, że obraz jest zimny i wpada w niebieską tonację. W trybach dynamicznym, standardowym i łagodnym intensywność niebieskiego jest tak duża, że na ekranie dominuje błękit.

LG 47LY95

W pełni kompatybilny z odtwarzaczami Blu-ray i HD DVD. Zachwiana równowaga barw. Przeciętna głębia czerni. Szybka matryca o szerokich kątach widzenia.

Dysponując odpowiednim sprzętem kalibracyjnym można kolorystykę nieco poprawić (menu oferuje bardzo ograniczony zestaw regulacji), jednak do uzyskania poprawnych ustawień trzeba skorzystać z niedostępnego dla użytkownika menu serwisowego (niezbędna jest pomoc serwisu). Określając tryb pracy procesora XD Engine najlepiej wybrać ustawienia automatyczne, ręczne nastawy powodują bowiem nienaturalne podbicie kontrastu i przejaskrawienie bieli. Prezentowany przez odbiornik obraz ma przeciętną głębię czerni, dużo słabszą od oferowanej przez najlepsze modele LCD konkurencji. Zaletą urządzenia jest natomiast cecha, która nie jest opisana w jego dokumentacji - model LG przyjmuje sygnał wideo 1080p z odświeżaniem 24 Hz czyli w postaci w jakiej zapisywany jest na plytach

LG 47LY95

Ocena

Blu-ray i HD-DVD, a tego większość dostępnych na naszym rynku telewizorów nie potrafi. Dlatego 47LY95 może współpracować z odtwarzaczami oferującymi tryb 24p, który sprawia, że obraz wyświetlany jest bardzo płynnie. Warto również pochwalić wyposażenie odbiornika LG w nowe rozwiązanie - tryb 1:1, który można uruchomić, gdy sygnał wideo przesyłany jest drogą cyfrową (za pośrednictwem złącza HDMI). Wówczas obraz wyświetlany jest dokładnie "piksel w piksel" - telewizor nie dokonuje tzw. overscanu, czyli przycinania o kilka centymetrów obrazu. Docenią to przede wszystkim użytkownicy komputerów, bo w prezentowanym na ekranie odbiornika obrazie nie tracą pól istotnych z punktu widzenia nawigacji. Ponadto we współpracy z komputerem telewizor wyświetla bardzo ostry, stabilny obraz, ale bez możliwości regulacji jego parametrów. Obraz można korygować jedynie poprzez zmiany odpowiednich ustawień w sterowniku karty graficznej komputera.

Główni rywale

LG 47LB2RF 8999 zł (4/2007)

Telewizor LCD wyposażony w szybką matrycę Full HD, wyświetlającą obraz z nasyconymi barwami, ale z przeciętną głębią czerni.

Sony KDL-46W2000 7700 zł (3/2007)

Dobrze wyposażony odbiornik LCD oferujący bardzo dobrą jakość obrazu, z nasyconymi, naturalnymi kolorami i głęboką czernią.

Informacje

Typ telewizor LDC 47" (16:9)

Cena 9999 zł

Dystrybutor LG Electronics

Wymiary 123,7 x 72,5 x 10,3 cm

Waga 40,5 kg

Funkcje tryby dźwięku przestrzennego, teletekst, kilka trybów proporcji obrazu, timer, wyrównywanie poziomu głośności (AVL), procesor XD Engine HD, dwa tunery, teletekst, wyświetlanie obrazu "piksel w piksel"

Wejścia 2 x HDMI (z HDCP), S-Video, 2 Euroscart (1 z RGB), kompozytowe, komponentowe, 3 wejścia audio, VGA, cyfrowe wyjście audio (optyczne), RS232