LG 88Z9 - Pierwszy na świecie telewizor OLED 8K już w sprzedaży

Firma LG Electronics poinformowała, że w tym tygodniu rozpocznie w Korei Południowej przedsprzedaż pierwszego na świecie telewizora OLED 8K (model 88Z9). W kluczowych krajach Ameryki Północnej i Europy telewizor ten pojawi się w sprzedaży w trzecim kwartale bieżącego roku.


Telewizor OLED 8K jest zarazem największym telewizorem z matrycą organiczną w ofercie LG. Ten model wyraźnie potwierdza przewagę wyświetlaczy OLED nad konwencjonalnymi matrycami LED i zapewnia niepowtarzalne wrażenia wizualne. W telewizorze zastosowano matrycę OLED zawierającą ponad 33 miliony pikseli emitujących światło, która pozwala na uzyskanie najwierniejszego odwzorowania kolorów widocznych pod każdym kątem, a także nieskończenie dużego kontrastu i prawdziwej czerni. Dzięki rozdzielczości 8K Ultra HD (7680 x 4320), 88-calowy telewizor ma zapewniać wyjątkową ostrość obrazu, zawierającego 16-krotnie więcej pikseli niż przy rozdzielczości FHD i czterokrotnie więcej niż przy rozdzielczości UHD.

LG 88Z9 - Pierwszy na świecie telewizor OLED 8K już w sprzedaży

Dedykowany procesor do skalowania treści

Do uzyskania znakomitej jakości obrazu wyświetlanego przez matrycę LG OLED 8K przyczynia się też inteligentny procesor α (Alpha) 9 Gen 2 8K. Podwyższa on jakość dźwięku i obrazu wykorzystując technologię uczenia maszynowego Deep Learning oraz dostęp do ogromnej bazy informacji wizualnych. Chip rozpoznaje jakość sygnału źródłowego i na tej podstawie dobiera optymalne algorytmy, dzięki którym na ekranie telewizora jest wyświetlany zadziwiająco realistyczny obraz. Procesor α9 Gen 2 8K zapewnia moc obliczeniową pozwalającą na efektywne skalowanie do rozdzielczości 8K oraz udoskonaloną 6-etapową redukcję szumów (w porównaniu do 4-etapowej w wersji 4K), które umożliwiają wyświetlanie realistycznego obrazu 8K przy skalowaniu treści 4K lub 2K. Ponadto, procesor inteligentnie dostosowuje jasność obrazu do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu.

Zobacz również:

  • iPhone 12s/13 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [26.07.2021]
  • Red Dead Redemption 2 na RTX 3090 i w 8K wygląda obłędnie
LG 88Z9 - Pierwszy na świecie telewizor OLED 8K już w sprzedaży

Wysoka jakość dźwięku

Telewizor LG 88Z9 fascynuje cechuje znakomite odtwarzanie dźwięku. W celu podwyższenia jakości efektów audio zastosowano inteligentny algorytm, który przetwarza sygnał dwukanałowy na kilka oddzielnych kanałów dźwiękowych i odtwarza realistyczny dźwięk przestrzenny z 5.1 wirtualnymi kanałami. Algorytm ucznia się Deep Learning analizuje sygnał wejściowy i na tej podstawie podwyższa jakość efektów dźwiękowych w filmach, zapewnia głębsze basy przy odtwarzaniu muzyki oraz zapewnia lepszą zrozumiałość głosu ludzkiego w transmisjach sportowych. Użytkownicy mogą samodzielnie regulować ustawienia dźwięku lub skorzystać z wbudowanej w telewizor funkcji dostosowującej parametry dźwięku do akustyki pomieszczenia.

LG 88Z9 - Pierwszy na świecie telewizor OLED 8K już w sprzedaży

Telewizor LG OLED 8K jest wyposażony w system Dolby Atmos pozwalający na odtwarzanie niezwykle realistycznych efektów dźwiękowych, stanowiących znakomite dopełnienie obrazu HDR w formacie Dolby Vision. Ponadto, w telewizorze zastosowano interfejs HDMI 2.1 umożliwiający wyświetlanie treści 8K z prędkością 60 klatek na sekundę. Telewizor obsługuje też tryb ALLM (Automatic Low Latency Mode), regulowaną częstotliwość odświeżania VRR (Variable Refresh Rate) oraz zwrotny kanał audio eARC.

Inteligentny asystent

W niektórych krajach telewizor LG OLED 8K będzie wyposażony we wbudowane wersje Asystenta Google i asystentki Amazon Alexa, które gwarantują maksymalną elastyczność i wygodę sterowania zarówno telewizorem, jak i podłączonymi urządzeniami inteligentnymi.