LG Cinema 3D jednak ma Full HD, ale... czy jest lepsze niż aktywne 3D?

Koncern LG poinformował, że telewizor 47LW570S-ZD w technologii Cinema 3D otrzymał oficjalny certyfikat VDE, który gwarantuje uzyskanie obrazu Full HD w 3D. Czy pasywne 3D wreszcie dorównało jakością do aktywnego 3D?

LG Cinema 3D

W telewizorach Cinema 3D dostajemy pasywne okulary 3D.

VDE czyli Verband der Elektrotechnik to jedno z największych międzynarodowych stowarzyszeń techniczno-naukowych w Europie.

- Wyróżnienie nadane przez VDE potwierdza, że technologia LG Cinema 3D gwarantuje najlepszą jakość trójwymiarowego obrazu, także w rozdzielczości Full HD - powiedział Havis Kwon, prezes i dyrektor generalny LG Electronics.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 6.12.2021]

Cinema 3D czyli pasywne 3D od LG zapewnia Full HD?

Certyfikat VDE potwierdza, to o czym mówiło LG wcześniej - że zastosowana w telewizorach Cinema 3D technologia polaryzacyjna koreańskiego koncernu, tzw. FPR (Film Patterned Retarder) pozwala na oglądanie filmów 3D w rozdzielczości Full HD. Jak działa FPR? Rozwiązanie to tworzy obraz 3D, udostępniając dwa obrazy oddziałujące na każde oko widza oddzielnie. Jako że wysyłane są w tym samym czasie dwa obrazy (a nie jeden), a telewizory wyświetlają maksymalną rozdzielczość 1080p (przydałyby się telewizory z rozdzielczością 4K), każdy z tych obrazów jest przesyłany w niższej rozdzielczości. Okulary z filtrem polaryzacyjnym łączą te dwa obrazy w całość, dając obraz w rozdzielczości Full HD.

Pasywne LG Cinema 3D jednak wyświetla Full HD

Jednym z głównych zarzutów wobec technologii polaryzacyjnej (czyli pasywnej) było zawsze to, że mając taki telewizor nie dostajemy rozdzielczości Full HD w trybie 3D. Dlatego aktywne 3D było lepsze, gdyż wysyłało na przemian do naszych oczu pełny obraz Full HD 3D (stąd jednak nieprzyjemny efekt migotania). W branży były wątpliwości co do tego, sam miałem zastrzeżenia co do pasywnego 3D, które według mnie daje trochę gorszy obraz. Certyfikat VDE to jednak dość wiarygodne potwierdzenie możliwości rozwiązania FPR (Film Patterned Retarder) zastosowanego przez LG.

Certyfikat VDE, a jakość obrazu 3D

LG zastosowało trochę dziwaczne rozwiązanie, zapewniając Full HD w 3D okrężną drogą (telewizor nie wyświetla obrazu Full HD, ale składa obraz Full HD 3D w głowie widza). Certyfikat potwierdzający odbieranie Full HD w 3D to z pewnością duży sukces LG. Ale certyfikaty to jedna rzecz, a jakość obrazu to druga...

Plazma lepiej wyświetla obraz 3D niż LCD

Pasywne 3D od LG może zapewniać równie dobry, a nawet lepszy obraz na telewizorach LCD, ale... plazmy to inna bajka. Trzeba wiedzieć, że technologia plazmowa lepiej sprawdza się w 3D dzięki olbrzymieniu odświeżaniu, którego telewizory LCD nie mają. Do tej pory najlepsze wrażenie 3D zrobił na mnie obraz Full HD 3D wyświetlany na plazmach Panasonika (a nie LCD), korzystających z technologii sekwencyjnej (aktywne 3D). Avatar 3Dwyglądał na nim nawet lepiej niż w kinie.

Jak obraz LG Cinema 3D wygląda na plazmach 3D?

Obrazowi 3D od LG, który był wyświetlany na specjalnej prezentacji na ekranach LCD wiele brakowało do doskonałości. Czy LG Cinema 3D wyświetla równie znakomity obraz co aktywne 3D na plazmach? Trzeba byłoby przyjrzeć się temu bliżej, zwłaszcza na plazmowym wyświetlaczu, którego LG jednak nie pokazało na premierowej konferencji Cinema 3D w kwietniu. Dopiero porównanie plazmy LG w technologii FPR z aktywną plazmą Samsunga czy Panasonika dałoby nam właściwe rezultaty, co jest lepsze - aktywne 3D czy pasywne 3D.

Źródło: LG