LG Flatron 29EA93 - ultrapanoramiczny monitor 21:9

LG Flatron 29EA93 to nietypowy, bo wykonany w proporcjach 21:9, 29-calowy monitor, idealny dla specjalistów, którzy lubią pracować na podzielonym ekranie. Ma dobrą matrycę IPS, umożliwiającą wyświetlenie do czterech niezależnych ekranów w ośmiu różnych ustawieniach (Screen Split), bogate wyposażenie w gniazda, a dzięki złączu MHL bez problemów współpracuje z nowoczesnymi smartfonami.

9049322029b99d0ead9b4c759fcbf1eb

9049322029b99d0ead9b4c759fcbf1eb

Podstawa pozwala jedynie na lekkie odchylanie matrycy w pionie, jest dosyć szeroka i dobrze dopasowana do rozmiarów monitora, a całość stabilnie stoi na biurku. Z tyłu obudowy umieszczono pokaźny zestaw gniazd, który pozwala na szybkie podłączenie monitora do stacjonarnego komputera (DVI), laptopa (HDMI) czy też innego sprzętu z interfejsem DisplayPort. Dodatkowo do dyspozycji są: trzygniazdkowy HUB USB 3.0, gniazdo słuchawkowe i wyjście audio.

imagoid

imagoid

LG Flatron 29EA93 ma matowy ekran, na którym nie powstają denerwujące odbicia czy refleksy świetlne. Jest rzadkością w tego typu „kinowych” konstrukcjach, więc tym bardziej trzeba go docenić. Poza tym to dobrej jakości matryca, wykonana w technologii IPS, która oferuje lepszy obraz niż tańsze ekrany TN, a przede wszystkim szerokie kąty widzenia. W omawianym monitorze ta druga cecha jest szczególnie istotna, bo ekran – chociaż dosyć szeroki – nie przekłamuje barw, gdy patrzy się na niego z boku, pod kątem.
LG-Electronics-29EA93-167179546

LG-Electronics-29EA93-167179546

Matryca IPS przegrywa tylko z ekranami TN, jeżeli chodzi o szybkość reakcji. Trzeba jednak zaznaczyć, że o ile kiedyś te różnice były duże, teraz są praktycznie niezauważalne, co potwierdza coraz więcej konstrukcji dla graczy z takimi matrycami. Ekran pracuje w naturalnej rozdzielczości 2560x1080 pikseli. To olbrzymi obszar roboczy, który można wykorzystać na wiele sposobów. Dzięki  funkcji  Dual Link-up ekran można podzielić na dwie niezależne strefy, w których obraz będzie wyświetlany z dwóch niezależnych źródeł (jedno z nich musi być podłączone za pomocą DisplayPort). To nie wszystko, bo np. zaawansowana funkcja Screen Split w systemach Windows 7 i 8 pozwala podzielić ekran na cztery części, a na każdej z nich wyświetlać inną aplikację. To bardzo wygodne w czasie pracy nad kilkoma dokumentami jednocześnie. Co ważne, można dowolnie konfigurować wielkość wyświetlanych „okien” (do wyboru jest osiem predefiniowanych ustawień).
lg-flatron-29ea93-b

lg-flatron-29ea93-b

LG Flatron 29EA93 od razu przykuwa wzrok, a dodatkowe funkcje sprawiają, że im dłużej się z niego korzysta, tym bardziej praca staje się wygodna. Jak przystało na LG, niewiele też można zarzucić fabrycznej kalibracji kolorów, która dla większości osób jest wystarczająca. Co istotne, monitor ten, mimo „kinowych” proporcji, okazuje się świetną propozycją dla profesjonalistów, którzy szukają konstrukcji o długim obszarze roboczym z odpowiednią jakością obrazu. Matowa matryca i dobra kalibracja producenta dodatkowo tę ocenę potwierdzają.