LG G4 vs. HTC One M9

LG G4 to świetnie zapowiadający się smartfon przykuwający uwagę przede wszystkim wyświetlaczem o bardzo wysokiej rozdzielczości oraz zaawansowanym pod względem technologicznych rozwiązań aparatem fotograficznym. Jak jednak wypada na tle konkurencji, np. obecnego już od pewnego czasu na rynku smartfona HTC One M9?

LG G4 to najnowszy smartfon, który dołączył do grona flagowców czołowych firm. Niedawno porównywaliśmy go z modelem Galaxy S6, natomiast dzisiaj przyszła kolej na smartfon HTC One M9.

LG G4 vs. HTC One M9: dostępność i cena

HTC One M9 dostępny jest już na polskim rynku. Został wyceniony przez producenta aż na 3149 złotych. To dużo zważywszy, że konkurencyjny Galaxy S6 32 GB kosztuje o 150 zł mniej. Obecnie, po kilku tygodniach sprzedaży, smartfon tajwańskiej firmy możemy już jednak kupić znacznie taniej. Wg Ceneo.pl nawet za nieco ponad 2600 zł.

Smartfon LG G4 został oficjalnie zaprezentowany niedawno, dokładnie 28 kwietnia. Niestety obecnie nie wiadomo, kiedy zostanie wprowadzony do sprzedaży na polskim rynku (np. w Wielkiej Brytanii trafi do sprzedaży 28 maja), ani jaka będzie jego cena. W tym drugim przypadku otrzymaliśmy jednak ważne zapewnienie ze strony przedstawiciela polskiego oddziału firmy LG: model G4 będzie "tańszy od Galaxy S6 i HTC One M9". Sądzę, że możemy tutaj mówić o kwocie ok. 2700 zł.

LG G4 vs. HTC One M9: design i budowa

HTC One M9 bardzo przypomina model One M8, co jednak nie jest niczym złym. Oferuje świetnie prezentującą się wyprofilowaną obudowę wykonaną z jednego bloku aluminium, sprawiającą wrażenie bardzo solidnej i sztywnej (świetnie leży w dłoni). Pewne niewielkie zmiany jednak zaszły:

- przycisk zasilania został przesunięty z górnej krawędzi na boczną, aby łatwiej było do niego sięgnąć (niestety przesunięto go zbyt daleko, więc skorzystanie z niego wymaga zmiany chwytu)

- obiektyw kamery został pokryto szkłem szafirowym (zapobiegać ma zarysowaniom)

- obecnie istnieje też możliwość wyboru pomiędzy dwubarwnymi obudowami (m.in. złoto-srebrna)

HTC One M9 - dwubarwna obudowa z metalu

HTC One M9 - dwubarwna obudowa z metalu

LG G4 pokazuje inne podejście do designu urządzeń klasy premium. W wydaniu koreańskiej firmy poza tradycyjną plastikową wersją otrzymujemy bowiem do dyspozycji także wersję dysponującą tylną wymienną skórzaną klapką zbudowaną przy wykorzystaniu skóry licowej poddanej procesowi garbowania roślinnego. Całość dopełnia zakrzywiony profil obudowy zapewniający wygodniejsze i pewniejsze trzymanie smartfona w dłoni (i tak faktycznie jest) oraz będący dodatkową formą zabezpieczenia ekranu przy upadku.

Porównując oba urządzenia, lepiej moim zdaniem wypada tutaj HTC One M9. Jego sztywna konstrukcja idąca w parze ze ślicznie prezentującą się obudową wykonaną z aluminium bardziej przypadła mi do gustu.

Uzyskanie wspomnianej przewagi One M9 wiąże się jednak z rezygnacją z pewnej istotnej zalety, którą może się, jako jedyny z obecnie dostępnych flagowców czołowych firm, pochwalić smartfon LG G4. Mam tutaj na myśli możliwość samodzielnej wymiany akumulatora.

Biorąc pod uwagę obecnie panujący trend wśród głównych konkurentów (Apple i Samsunga) polegający na konstruowaniu smartfonów cechujących się jak najsmuklejszą obudową LG G4 i HTC One M9 prezentują zupełnie inne podejście. Oba urządzenia są bowiem dosyć masywne:

LG G4: 155 g, 148,9 x 76,1 x 9,8 mm

HTC One M9: 157 g, 144,6 x 69,7 x 9,6 mm

Żaden ze smartfonów nie dysponuje takimi dodatkami jak skaner linii papilarnych, czy czujnik pozwalający na mierzenie tętna. Na uwagę w przypadku HTC One M9 z pewnością zasługuje jednak umieszczony w przodu wydajny system głośników BoomSound wspierający Dolby Audio.