LG G4 ze świetnym aparatem, czy tylko najlepszym "na papierze"?

LG G4 wkrótce będzie miał premierę. Koreańska firma duży nacisk kładzie na jego możliwości fotograficzne. Czy zaskoczy konkurencję podobnie jak to miało miejsce przy okazji premiery poprzedniego flagowca, modelu G3?

Smartfony w ciągu ostatnich 2 lat znacznie zwiększyły swoje możliwości fotograficzne. Liderem produkcji modułów aparatów montowanych w tych urządzeniach jest firma Sony. Potwierdzają to nie tylko dane sprzedaży, ale również najnowsza decyzja Samsunga. Koreański producent konstruując smartfony Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge zrezygnował bowiem z oferowanego przez Galaxy S5 aparatu opartego na swojej technologii ISOCELL uznając wyższość rozwiązania Sony (konkretnie modułu IMX240 o rozdzielczości 16 MP).

LG G4 namiesza?

W 2014 roku na rynku flagowych smartfonów swoją obecność mocno zaznaczyła firma LG modelem G3. Urządzenie jako jedyne z czołowych flagowców zostało bowiem wyposażone w ekran o rozdzielczości 2K, a nie Full HD. Dzisiaj po zapoznaniu się z udostępnionymi do tej pory materiałami na temat następcy, modelu G4, wydaje się, że koreańska firma zamierza wykazać się w innym obszarze: fotografii. Wiemy już bowiem na pewno, że aparat nowego flagowca będzie cechowała bardzo duża jasność f/1.8. Pod tym względem czołowa konkurencja wypada słabiej:

- Samsung Galaxy S6: f/1.9

- HTC One M9: f/2.2

- Apple iPhone 6: f/2.2

Co więcej, pojawiające się właśnie niepotwierdzone doniesienia dodają do naszej wiedzy kolejne interesujące szczegóły:

- w odróżnieniu Samsunga LG wykorzysta zaprojektowany przez siebie (konkretnie LG Innotek) moduł 16-megapikselowego aparatu

Zobacz również:

  • Uniwersalny monitor LG SMART 32SQ780S to maksymalny komfort pracy i rozrywki

- wspomniany obiektyw zapewniać ma, że na matrycę trafi aż o 80% więcej światła niż w przypadku modelu LG G3

Jak widać, firma LG postanowiła pójść w innym kierunku niż czołowa konkurencja i postawić na własne rozwiązania. Mam nadzieję, że dążenie do wspomnianej najwyższej jasności nie jest jedynie elementem marketingu mającego na celu uzyskanie "papierowej" przewagi. Skonstruowanie bardzo dobrego aparatu wiąże się bowiem ze starannym połączeniem kilku elementów:

- dobrej jakości obiektywu (nie tylko jasność jest tutaj ważna, ale również materiał z jakiego został wykonany oraz sama konstrukcja)

- porządnego sensora (nie liczy się tutaj tylko ilość pikseli, ale również ich wielkość, technologia wykonania; sensor LG G3 powinien więc być większy od sensora Galaxy S6)

- bardzo dobrze działającego oprogramowania

Całość najlepiej uzupełnić jeszcze optyczną stabilizacją obrazu oraz możliwością zapisu plików w formacie RAW.

LG G4 będzie miał premierę 28 kwietnia. Wówczas, mam nadzieję, poznamy dane zastosowanego aparatu. Pełny obraz jego możliwości uzyskamy jednak po przeprowadzeniu testów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: