LG HX996TS - dźwięk 3D czyli trójwymiarowe równouprawnienie?

3D jest teraz na ustach wszystkich, ale wszystkim w oczywisty sposób kojarzy się z wrażeniem wizualnym, tymczasem gdzieś w cieniu tej trójwymiarowej rewolucji obrazu pozostaje dźwięk. Koreański koncern LG postanowił coś z tym zrobić i dokonać dźwiękowego równouprawnienia, wprowadzając dźwięk 3D. Efektem jest zestaw kina domowego Blu-ray 3D LG HX996TS. Tylko czy to nowa technologia czy tylko marketingowa etykietka?

Kino 3D LG HX996TS

LG zaprezentowało w w tamtym tygodniu swoje nowe telewizory LG Cinema 3D. Ale nie tylko - można tam było zobaczyć również LG HX996TS - pierwszy w ofercie LG system kina domowego Blu-ray 3D.

Dźwięk 3D - nowa technologia czy marketingowy lans?

Co to w ogóle jest dźwięk 3D? LG chodzi chyba o to, że dźwięk ma nas otaczać. Ale zaraz... Przecież każdy dźwięk surround - jak sama nazwa mówi - ma nas otaczać... i w standardowych zestawach 5.1 przecież nas otacza - lepiej lub gorzej, zależnie od modelu... Wygląda to na ładny zabieg marketingowy, który ma sprzedać zestaw kina domowego z dołożonymi dodatkowymi kanałami. LG HX996TS to 9-kanałowy (7.2) zintegrowany system kina domowego o mocy 1280 W. Ale... większość filmów na Blu-ray ma nagrane ścieżki dźwiękowe w systemie 5.1. Kino LG podobno potrafi to jednak obejść, odseparowując z każdej ścieżki 5.1 fragmenty dźwięku, których używa w pozostałych kanałach.

Zobacz również:

  • LG wraca na rynek smartfonów! Będzie sprzedawać... iPhone'y
  • Jak oglądać EURO 2020? Najlepiej na dużym ekranie - umożliwia to Epson EH-TW5700 ATV!

Co w LG HX996TS sprawia, że dźwięk jest 3D? Według LG wpływ na to mają podobno 3 technologiczne rozwiązania.

1. Vertical 3D Sound Channel - dźwięk w górę...

Pierwsze to technologia Vertical 3D Sound Channel - jej działanie polega na emitowaniu dźwięku przez górną część czterech głośników satelitarnych. W rezultacie pole dźwięku sięga niemal sufitu. Powstające w ten sposób fale dźwiękowe mają wypełniać przestrzeń nad głowami widzów - klasyczne kina domowe 5.1 tej przestrzeni nie wypełniają. To akurat ciekawe rozwiązanie - na górze przednich kolumn znajdują się kopułki, które działają jak dyfuzor, rozpraszając dźwięk wertykalnie czyli do góry.

2. Dwa subwoofery zamiast jednego

Drugie rozwiązanie mające zapewniać trójwymiarowy dźwięk to podwójny układ subwooferów. Zamiast konwencjonalnego, pojedynczego subwoofera zainstalowano układ zawierający dwa takie głośniki po przeciwnych stronach telewizora. Ma to gwarantować potężne brzmienie i wzbogacać niskie tony. Ale... Po co właściwie dwa subwoofery do kina domowego? Nie lepiej dać jeden, a porządny zbudowany z właściwych materiałów. Z pewnością oddzielny subwoofer bez problemu wyemituje niskie tony o wiele lepsze od zintegrowanych odpowiedników, wykonanych z gorszej jakości materiałów. Aż dziwne, że inżynierzy LG nie wpadli na pomysł trzech subwooferów - bardziej pasowałoby do "dźwięku 3D"...

3. Cinema Dome Effect - kinowa przestrzeń?

Trzecie rozwiązanie to technologia Cinema Dome Effect, która ma doskonalić dźwięk za pomocą algorytmu DSP autorstwa LG. Wspomniany algorytm analizuje poszczególne kanały audio w czasie rzeczywistym oraz tworzy pole dźwiękowe, rozszerzone w górę i do tyłu. Dzięki temu widz ma wrażenie jakby dźwięk otaczał go z każdej strony. Rzecz w tym, że podobne efekty można osiągnąć w dobrym kinie domowym 5.1, a ich się nie nazywa dźwiękiem 3D.

Dźwięk 3D - doskonała etykieta marketingowa

Czy to wszystko wystarczy, by nazwać dźwięk mianem 3D? To wciąż dobra etykieta marketingowa, która z pewnością będzie zwracać uwagę klientów na zestaw kina domowego LG, ale dla mnie w istocie każdy system dźwięku surround jest według takich kategorii "dźwiękiem 3D".

LG HX996TS - kiedy i za ile w Polsce?

O tym czy warto zainwestować w LG HX996TS sami niedługo będziecie mogli się przekonać, gdyż ten model pojawi się w polskich sklepach już w maju w cenie ok. 4 tys. zł. Dla mnie trochę dużo, biorąc pod uwagę, że za tą kwotę można już złożyć sobie porządne "drewniane" kino domowe 5.1 z profesjonalnym amplitunerem, które raczej będzie lepiej brzmiało niż - plastikowe bądź co bądź - kino LG.

LG HX996TS - dźwięk 3D czyli  trójwymiarowe równouprawnienie?

Kino 3D LG HX996TS

Kino 3D LG HX996TS może być warte grzechu...

Po prezentacji jedno muszę stwierdzić z całą mocą - LG HX996TS wygląda naprawdę odjazdowo. Piękny design, i nie jest to zaskakujące bo w ostatnich latach LG słynie z pięknych konstrukcji (pamiętacie szykowne kino domowe w stylu kieliszków do szampana?).

Trudno powiedzieć jak faktycznie brzmi LG HX996TS, bo na prezentacji nie było warunków do jego odsłuchu. Być może to kawał naprawdę dobrego sprzętu (nie twierdzę, że nie), ale za samo oznaczenie dźwięku mianem 3D jednak będę się czepiał...