LG Philips prezentuje największą matrycę OLED

Na międzynarodowych targach Flat Panel Displays w Japonii LG Philips zaprezentował największą z dotychczas wyprodukowanych, prototypową, aktywną matrycę OLED.

Prototyp został wytworzony z wykorzystaniem technologii LTPS (low-temperature polysilicon), co pozwoli na zaadoptowanie istniejących linii produkcyjnych wykorzystywanych w produkcji paneli LCD do wytwarzania matryc OLED. Matryca OLED pokazana przez LG Philips zawiera 3 miliony pikseli przy przekątnej 20,1 cala.

Dotychczas największy ekran oparty na organicznych diodach został wyprodukowany przez Samsunga. Miał on rozdzielczość 1600x1200 (ok.1,9 milionów pikseli) i przekątną 17 cali. Chociaż inne firmy informowały o stworzeniu wyświetlaczy większych niż 20,1 cala, to składały się one z kilku matryc. Produkt LG Philips jest największym wyświetlaczem zbudowanym na bazie jednego modułu.

OLED (Organic Light Emitting Diode)

OLED to technologia wykorzystująca półprzewodzące organiczne polimery. Jedną z najistotnieszych zalet jest znacznie tańsza technologia wytwarzania, wystarczy nadrukować polimery na płaszczyznę żeby stworzyć wyświetlacz.

Co ciekawe, wyświetlacze wykonane w technologii OLED, w przeciwieństwie do LCD, nie wymagają podświetlenia, bo jak sama nazwa wskazuje, samodzielnie emitują światło. Pozwoli to na drastyczne zmniejszenie energochłonności matryc. Dodatkowym plusem nowych wyświetlaczy jest znacznie szerszy kąt widzenia - spowodowany tym, że światło emitowane przez matrycę nie jest spolaryzowane.


Zobacz również