LG RZ-27LZ50

Niedrogi 27-calowy telewizor LCD ma matrycę o wysokiej rozdzielczości odpowiadającą standardowi HDTV 720p.

Niedrogi 27-calowy telewizor LCD ma matrycę o wysokiej rozdzielczości odpowiadającą standardowi HDTV 720p.

Na rynku płaskich telewizorów o dużych przekątnych ekranu dominują plazmy. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku urządzeń o przekątnych poniżej 32 cali - tu królują LCD i tym razem przetestowaliśmy taki rodzaj telewizora.

LG RZ-27LZ50

LG RZ-27LZ50 jest modelem LCD kolejnej generacji. Posiada stosunkowo nietypową przekątną (27") i oferowany jest w atrakcyjnej cenie. Za niecałe 4000 zł można nabyć urządzenie o bardzo wysokich parametrach matrycy. Stylistycznie model nawiązuje do dotychczasowej linii telewizorów LG. Obudowa, o udanym wzornictwie, jest bardzo starannie wykonana. Ekran otoczony jest czarną ramką, a po jego bokach umieszczono głośniki zamknięte w srebrnych, prostokątnych obudowach. Pod ekranem biegnie przezroczysty pas szkła, który nadaje konstrukcji lekkości. Całość stoi stabilnie na srebrnej podstawie. Opcjonalnie można dokupić zestaw do montażu telewizora na ścianie. Wszystkie gniazda przyłączeniowe zintegrowano z obudową. Większość z nich, lecz niestety nie wszystkie, ulokowano we wgłębieniu na tylnym panelu. Zastrzeżenia budzi umiejscowienie wejść komponentowych oraz audio RCA. Są one zamontowane na tylnej ściance obudowy, tak więc przy montażu ściennym dostęp do nich będzie utrudniony.

W telewizorze zamontowano matrycę LCD o wysokiej rozdzielczości (jak na tę wielkość) - 1280 x 720 pikseli. Odpowiada to rzeczywistym parametrom standardu HDTV 720p. Zainstalowana matryca jest wykonana w technologii MVA. Z jednej strony, panele tego typu oferują bardzo dobre odwzorowanie barw i szerokie kąty widzenia (170 stopni w obu płaszczyznach), z drugiej, do tej pory cechowały się wolnym czasem reakcji objawiającym się wyraźnym smużeniem ekranu. W przypadku LG RZ-27LZ50 smużenie jest zauważalne tylko przy słabym jakościowo sygnale z tunera telewizyjnego. Przy odtwarzaniu filmu z DVD tej wady nie widać. Jest to przewaga w stosunku do wielu telewizorów konkurencji, w których smużenie widoczne jest bez względu na rodzaj źródłowego materiału wideo.

LG RZ-27LZ50

Pilot - Prosty, lecz funkcjonalny. Klawisze rozplanowane ergonomicznie. Brak podświetlania klawiatury.

W stosunku do testowanego przez nas wcześniej 37-calowego telewizora LG (KD 5/2005), w mniejszym odbiorniku uzyskano zdecydowanie lepszą równowagę barwową. Nie ma on przejaskrawienia koloru czerwonego. Przy sygnale z DVD przesyłanym kablem komponentowym lub Scart z RGB kolory były dobrze nasycone, lecz cały czas naturalne. Minusem ekranu jest za to przeciętna głębia i zróżnicowanie czerni. Urządzenie operuje raczej głębszymi zakresami szarości, czerń nie osiąga poziomu spotykanego w droższych modelach. Menu ekranowe jest w języku polskim. Ustawień parametrów obrazu nie ma za wiele, dlatego z ich regulacją nie powinien mieć problemów nawet niedoświadczony użytkownik. Do dyspozycji jest kilka predefiniowanych trybów (dynamiczny, naturalny, miękki). Podobnie wyglądają ustawienia dźwięku (filmowy, telewizja, muzyka itp.).

Urządzenie nie akceptuje sygnału wideo z odtwarzacza DVD z uruchomioną funkcją progresywnego skanowania przez wejście komponentowe (sygnał z przeplotem prezentowany jest bez problemów). Także cyfrowy interfejs DVI nie jest zgodny ze specyfikacją HDCP, co uniemożliwia podłączenie do telewizora stacjonarnego sprzętu A/V. Natomiast po podłączeniu ekranu za pośrednictwem DVI do komputera, widać zalety cyfrowej transmisji sygnału wideo. Obraz ma lepszy kontrast, kolory są żywsze, a zakłócenia występują w śladowych ilościach.

Wyniki testów

Obraz 4/5 - Dobra czerń, soczyste barwy

Dźwięk 4/5 - Mocne brzmienie

Funkcje 4/5 - Bogaty zestaw regulacji

Wygląd 4/5 - Elegancki

Budowa 5/5 - Wysoka klasa

Opłacalność 3/5 - Za drogi

Werdykt 4/5

Tym, na co warto w przypadku telewizora LG zwrócić uwagę, jest znakomity mechanizm wygładzania krawędzi. Obiekty na ekranie nie mają postrzępionych krawędzi, co jest efektem zastosowania procesora wideo wysokiej jakości DCDi marki Faroudja. W zakresie funkcji typowo użytkowych odbiornik wyposażono m.in. w telegazetę o podstawowej funkcjonalności (pamięć, zoom) i system wyrównywania poziomu głośności kanałów telewizyjnych.

Dlaczego

Bardzo solidne wykonanie. Obraz z DVD dobrej jakości, pozbawiony smużenia, o naturalnych barwach. Przeciętna skala szarości i czerni. Utrudniony dostęp do gniazd komponentowych w przypadku montażu ściennego.

Główni rywale

Hitachi 28LD5200 - 9999 zł

Telewizor LCD o wysokiej jakości obrazu. Atrakcyjna stylistyka, pełen zestaw gniazd doskonały jak na telewizor dźwięk.

Sony KLV-26HG2 - 6900 zł

Odbiornik LCD wyposażony w zaawansowany system poprawy obrazu Wega Engine wpływający głównie na jakość reprodukcji barw. Obraz dobry, lecz niepozbawiony wad. Elegancka metalowa obudowa.

Informacje

Typ telewizor LCD 27" (16:9)

Cena 3 999 zł

Dystrybutor LG Electronics,http://www.lge.pl

Wymiary 77,6 x 46,8 x 11,5 cm

Waga 16 kg

Funkcje tryby dźwięku przestrzennego, teletekst, kilka trybów proporcji obrazu, timer, wyrównywanie poziomu głośności (AVL), procesor DCDi Faroudja, progresywne skanowanie, cyfrowy filtr grzebieniowy, korektor dźwięku

Złącza wejścia: zasilanie, antenowe, DVI-I, S-Video, 2 Euroscart, kompozyt, RS232, komponent, audio RCA, audio minijack