LG Smart TV mogą gromadzić/przesyłać nasze dane osobowe

Jeden z blogerów przekonuje, że jego nowy telewizor LG Smart TV zbiera dane osobowe użytkownika nawet jeżeli mu się tego zakaże.

Posiadasz "inteligentny" telewizor od LG? Jeżeli tak, być może powinieneś zacząć się martwić - dowodzi DoctorBeet, bloger z Wielkiej Brytanii, który postanowił dokładniej przyjrzeć się swojemu nowemu LG Smart TV korzystającemu z systemu LG Smart AD (odpowiada za gromadzenie danych przydatnych dla reklamodawców):

"LG Smart AD analizuje ulubione programy użytkownika, zachowania w Internecie, słowa kluczowe i inne informacje, aby zapewnić dla odbiorcy odpowiednie reklamy. Na przykład może zapewnić, że dla mężczyzny wyświetlane będą reklamy garniturów, natomiast dla kobiety kuszących kosmetyków i perfum. Ponadto LG Smart AD oferuje różne przydatne raporty skuteczności reklamy." - tłumaczy LG.

Oczywiście wyposażenie w tego typu system nie jest niczym dziwnym, ani tym bardziej nagannym. Nie dziwi też, że jest on domyślnie włączony. DoctorBeet przekonuje jednak, że udało mu się potwierdzić, iż gromadzi/przesyła on nasze dane osobowe nawet wtedy, gdy go wyłączymy (jest taka możliwość w ustawieniach).

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [18.10.2021]
  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!

Serwis Engadget.com skontaktował się w tej sprawie z LG otrzymując następującą odpowiedź:

"Pracujemy obecnie nad tym. Traktujemy te zarzuty bardzo poważnie i prowadzimy śledztwo na wielu poziomach lokalnych, ponieważ nasze inteligentne telewizory na różnych rynkach różnią się cechami i funkcjami. Pracujemy ciężko nad tym, aby uszanować prawo do prywatności. To nasz priorytet".

oraz zapewnienie, że sprawa powinna zostać wyjaśniona w ciągu 48 godzin.

Więcej informacji: tutaj

AKTUALIZACJA

Poniżej oficjalne stanowisko firmy LGw sprawie zarzutów dotyczących naruszania prywatności przez funkcje telewizów Smart TV:

LG Electronics nieustannie dąży do doskonalenia funkcjonalności telewizorów Smart TV. Jednakże w ostatnim czasie zwrócono nam uwagę na problem dotyczący rzekomego zbierania i przechowywanie informacji bez zgody użytkowników

Dbałość o zachowanie prywatności naszych Klientów jest bardzo ważnym elementem funkcjonalności telewizorów Smart TV, dlatego niezwłocznie zbadaliśmy sytuację. Poniżej przedstawiamy stanowisko firmy.

***

Zbieranie informacji dotyczących oglądanych przez użytkownika kanałów telewizyjnych , źródła sygnału, użytkowania platformy Smart TV.

Informacje te są zbierane przez telewizory LG Smart TV, lecz nie są one danymi osobowymi, a informacjami o charakterze ilościowym.

Informacje przekazywane są w ramach platformy Smart TV i mają na celu lepsze dostosowanie materiałów reklamowych oraz rekomendowania treści na podstawie informacji o tym, co oglądają użytkownicy telewizorów LG Smart TV.

Firma przeanalizowała zgłoszenie, iż telewizor wysyła informacje, również w momencie gdy funkcja ich zbierania została wyłączona w menu telewizora. Jednakże możemy zapewnić, iż informacje te nie są zapisywane i przechowywane.

LG podjęło prace mające na celu wprowadzenie nowego oprogramowania, dzięki któremu po wyłączeniu funkcji wysyłania informacji, ich przekazywanie przez telewizor do systemów statystycznych LG zostanie zablokowane.

Pobieranie informacji dotyczących nazw plików multimedialnych zapisanych na zewnętrznych nośnikach

W telewizorach LG Smart TV, nazwy plików multimedialnych zapisanych na zewnętrznych nośnikach, takich jak np. USB, były indeksowane, a na ich postawie były tworzone listy słów kluczowych, podczas gdy nazwy plików nigdy nie były zapisywane i przechowywane w systemach LG.

Tworzenie list słów kluczowych miało być częścią nowej funkcji, przygotowywanej w celu stworzenia lepszego systemu wyszukiwania i rekomendacji treści z Internetu związanych z oglądanym programem telewizyjnym. Jednakże system wyszukiwania i rekomendacji nie został nigdy wdrożony w całości, a żadne dane osobowe ani informacje dotyczące nazw plików nigdy nie były zbierane lub przechowywane przez LG.

Dodatkowo LG Electronics zapewnia, iż wraz z przygotowywaną aktualizacją oprogramowania, funkcja indeksowania plików multimedialnych zostanie usunięta z telewizorów Smart TV.

LG wyraża ubolewanie z powodu skutów jakie te informacje mogły wywołać i zapewnia, iż kontynuje działania, które mają na celu spełnienie oczekiwań naszych klientów oraz opinii publicznej.