LG SuperMulti GSA-H10N

Szybsza od Plextora, tania jak barszcz, a na dodatek oferująca rekordową prędkość zapisu DVD-RAM.

Szybsza od Plextora, tania jak barszcz, a na dodatek oferująca rekordową prędkość zapisu DVD-RAM.

Zmieniony wzorzec nazewnictwa to nie jedyna, choć najłatwiej zauważalna nowość w modelu GSA-H10N. Ten napęd mierzy wysoko, starając się dorównać parametrami Plextorowi PX-760A, który podwyższył stawkę w dwóch zakresach: prędkości zapisu na płytach ±R (18x) i +R DL (10x). Co prawda, według specyfikacji nagrywarka LG nie oferuje aż tak szybkiego wypalania krążków ±R, jak rywal, ale w praktyce rzecz wygląda nieco inaczej - o czym za chwilę. Ponadto, w przeciwieństwie do PX-760A, może zapisywać nośniki DVD-RAM, i to z najwyższą dziś prędkością 12x (jedynym modelem Plextora z obsługą tego formatu jest wolniejszy PX-750A).

Wolniej znaczy szybciej

Mimo standardowych 16x w nagrywaniu ±R GSA-H10N okazuje się najszybszym napędem - dużo wydajniejszym nawet od Plextora z rekordowym 18x. To zasługa metody zapisu P-CAV - nagrywarka rozpędza się do 16x z użyciem stałej prędkości kątowej CAV, ale maksimum osiąga wcześniej i do końca płyty pozostaje przy wartości 16x. Dzięki takiemu rozwiązaniu średnia prędkość jest wyższa - i to widać w czasach zapisu testowych danych: urządzenie LG kończyło operację o kilkanaście sekund wcześniej niż dotychczasowi rekordziści.

Zapis na dwuwarstwowym nośniku +R DL także potwierdził wysoką wydajność napędu, choć trwał prawie pół minuty dłużej niż w Plextorze o tej samej prędkości nominalnej 10x.

Ogólnie GSA-H10N ustanowił aż cztery rekordy (zapis na DVD±R oraz odczyt DVD-ROM), dzięki czemu został liderem wydajności. Zastrzeżenia można mieć jedynie do wolnego kopiowania plików z testowej płyty CD-ROM i prędkości zrzucania audio (ograniczono ją do 40x). Szkoda też, że napęd nie czyta informacji CD+G - to zła wiadomość dla fanów karaoke.

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 4.10 (X)

Odczyt CD-ROM 35,21

Odczyt DVD-ROM 12,21

Szybkość DAE 29,65

Zapis CD-R/DVD±R 33,58/12,71

Czas zapisu (min)

CD-R z obrazu / w locie 3:01/3:30

DVD-R/+R/+R DL 5:48/5:56/14:48

Informacje LG, tel. 022 6061450

http://www.lge.pl

Cena 224 zł