LG Swift 3D, recenzja - trójwymiar bez okularów w kieszeni

LG Swift 3D to jeden z topowych smartfonów na polskim rynku. Oprócz mocnej konfiguracji sprzętowej posiada specjalny, stereoskopowy ekran, który wyświetla obraz w trójwymiarze bez konieczności zakładania żadnych okularów. Czy 3D w telefonie ma rację bytu?


Specyfikacja i wykonanie

LG Swift 3D jest telefonem o dużym ekranie o przekątnej 4.3 cala i standardowej już rozdzielczości 800 na 480 pikseli. Jest wykonany bardzo porządnie, dobrze leży w dłoni, a fizyczne przyciski i port USB i wejście minijack rozmieszczone są przemyślanie. Tylna część obudowy pokryta jest gumą, która zmniejsza ryzyko przypadkowego upuszczenia telefonu. Wielkość ekranu wbrew pozorom nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Jego zalety w są nieocenione - dużo wygodniejsza nawigacja po aplikacjach, sprawne pisanie na klawiaturze ekranowej, więcej miejsca na wyświetlanie treści multimedialnych oraz dużo przyjemniejsze przeglądanie witryn internetowych to zalety którym ciężko się oprzeć. Z początku może być trochę trudno obsługiwać go jednym palcem, ale wymaga to pewnej wprawy. Po kilku dniach nie sprawia już problemów.

Procesor to dwurdzeniowy układ o taktowaniu 1GHz, jest jednym z najszybszych dostępnych na rynku. Częstym zarzutem wobec LG Swift 3D z jakim można się spotkać, jest mała ilość pamięci RAM. Producent wyposażył ten model tylko w 512MB pamięci, przez co wypada dość blado na tle konkurencji oferującej jej w swoich topowych smartfonach 768MB lub nawet 1GB. Może to odstraszać, ale warto zadać sobie pytanie - czy jest to naprawdę istotne? System Android z nakładką LG działa szybko, nie laguje, a przejścia między ekranami z aktywnymi widżetami są płynne. Podczas użytkowania telefonu w codziennych warunkach ta ilość pamięci jest wystarczająca, nawet podczas odtwarzania filmów lub grania w wymagające trójwymiarowe gry. Mała ilość pamięci RAM nie powinna być argumentem przemawiającym na niekorzyść tego smartfona.

Smartfon LG Swift 3D

Smartfon LG Swift 3D

LG wyposażony jest w 8GB pamięci wewnętrznej. Około 1GB jest dostępnych na instalowanie aplikacji, reszta przeznaczona jest na zdjęcia, filmy, muzykę, gry oraz inne pliki. W tym oczywiście zajmujące dużo pamięci materiałów w 3D. Można oczywiście ją rozbudować także poprzez umieszczenie w telefonie karty microSD o 32GB.

Bateria jest jednym ze słabszych punktów telefonu. Jeśli mamy włączoną automatyczną synchronizację danych i z dala od domu zaczniemy się bawić kamerą lub grami 3D (o których kilka słów na następnej stronie), telefon zaczyna tracić energię w zastraszającym tempie. Ogniwo o mocy 1500mAh przy takich parametrach słuchawki, w tym wielkości ekranu, wydaje się nieporozumieniem.

Z pełną specyfikacją techniczną smartfonu możecie zapoznać się w witrynie PC World

System w wersji 2.2 Froyo

Telefon działa pod kontrolą Androida 2.2 Froyo. Jest to bardzo dziwny ruch ze strony LG, gdy niektóre konkurencyjne smartfony otrzymują teraz aktualizację kolejnej odsłony Androida Gingerbread 2.3. Zapowiadana jest przez LG aktualizacja do najnowszej wersji systemu z zielonym robocikiem, ale przyjdzie nam na nią jeszcze poczekać. Jedną z miłych niespodzianek ma być dostarczony wraz z nią konwerter zwykłych gier do trójwymiaru.

Na szczęście smartfon nadrabia nakładką na system Optimus UI. Producenci prześcigają się w ich tworzeniu. Mają wyróżnić ich produkty od konkurencji i oferować pewną wartość dodaną. Nakładka przygotowana przez LG wygląda jak połączenie Sense od HTC i TouchWiz od Samsunga. Do dyspozycji mamy do 7miu ekranów głównych, z których dowolny możemy ustawić jako podstawowy - w przeciwieństwie do HTC, gdzie jest to środkowy i Samsunga, gdzie jest nim pierwszy z lewej. Nie jest to nakładka idealna, zastosowano w niej sporo krzykliwych kolorów, a interfejs całego systemu nie jest ujednolicony.

Sporym minusem jest wbudowana przeglądarka. Jest to lekko zmodyfikowana wersja obecnej w czystym Androidzie, ale wypada dużo gorzej niż przeglądarka w którą wyposażone są komórki HTC. W trybie pełnoekranowym ciągle widoczny jest pasek z narzędziami na dole ekranu i nie ma możliwości jego wyłączenia. Komórka wyposażona jest w ogromny wyświetlacz, co wiąże się z pewnymi niedogodnościami, a część jego przestrzeni jest mimo to marnowana. Jest także kolejny minus - nie ma możliwości zmiany identyfikacji przeglądarki z mobilnej na stacjonarną. Z tego powodu niektórych stron nie wyświetlimy w taki sam sposób jak na komputerze. Można oczywiście stosować zamienniki przeglądarki z Android Marketu, ale byłoby miło gdyby wbudowane rozwiązanie od razu sprostało oczekiwaniom, co udaje się innym producentom.

Koniecznie zobacz także naszą recenzję telefonu HTC Evo 3D!