LG - elastyczny e-papier w masowej produkcji

Często pisaliśmy o elastycznych wyświetlaczach i podobnych nowinkach, ale nigdy nie chodziło o produkty, które czekają już tylko na wejście do sprzedaży. Tym razem jest inaczej. LG wprowadza do masowej produkcji pierwsze na świecie elastyczne wyświetlacze wykonane w technologii elektronicznego papieru.

Elastyczny e-papier LG

Urządzenia z wyświetlaczami LG mają trafić na rynek europejski już w kwietniu 2012 roku. 6-calowe ekrany cechują się rozdzielczością 1024 x 786 pikseli. Wykonane są z plastiku i nie potrzebują grubego szkła do ochrony. Według LG, ekrany te ważą 14 gram i mają 0,7 mm grubości. Czytnik z takim wyświetlaczem ma być o 1/3 cieńszy i o połowę lżejszy od konkurencyjnych urządzeń.

Zobacz też: Nokia Kinetic Device - elastyczny smartfon przyszłości

Nowy ekran wykonano z plastiku, ale ma być niezwykle wytrzymały i pozwalać na jego zginanie pod kątem 40 stopni. LG przeprowadzało testy wytrzymałości na nacisk, zrzucało wyświetlacz z 1,5 metra oraz uderzało go małym uretanowym młotkiem. Podobno z testów tych wyszedł bez szwanku.

Polecamy: Zobacz jak według Samsunga będzie wyglądał tablet przyszłości

Najpierw wyświetlacze trafią do fabryk w Chinach, a razem z gotowymi czytnikami e-booków wylądują w Europie w kwietniu. Już niedługo będziemy mogli przekonać się, czy nowe ekrany zaowocują ciekawymi urządzeniami i wywołają jakiś ruch na rynku czytników elektronicznych książek.

Więcej na ten temat: Za 5-10 lat w naszych kieszeniach zagoszczą "papierowe telefony"

Mam tylko nadzieję, że po wprowadzeniu czytnika do sprzedaży, nie pojawi się fala skarg na to, że urządzenie pękło po tym, jak użytkownicy testowali, czyj czytnik jest bardziej elastyczny. Może lepszy byłby ekran zwijany? Urządzenia z takim wyświetlaczem byłby jak starożytne zwoje w nowym wydaniu.