LG: jeden PC, jedenastu użytkowników

Firma LG zaprezentowała na targach IFA 2009 system Network Monitor, za pośrednictwem którego z jednego komputera może korzystać w tym samym czasie nawet do jedenastu osób.

Za działanie systemu odpowiada oprogramowanie vSpace firmy NComputing, zainstalowane na komputerze-hoście. Aplikacja pozwala administratorowi stworzenie profili użytkownika i przyznawanie różnych uprawnień. Wystarczy uruchomić oprogramowanie na komputerze, posadzić w jego zasięgu użytkowników z wyświetlaczami LG z serii N, połączonymi kablem LAN z pecetem przez kartę PCI a każdy z nich będzie mógł wykonywać własne zadania nie przeszkadzając innym.

LG Network Monitor jest dostępny w sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych i Azji, w Europie znajdzie się we wrześniu. Z oprogramowania można korzystać w systemach Windows i Linux. Wymagania sprzętowe systemu to procesor dwurdzeniowy (3 GHz lub szybszy, np. Intel Core 2 Duo bądź AMD Athlon X2) i 2 GB RAM.

W obecnej postaci technologia może najlepiej sprawdzić się w środowisku biurowym, (gdzie użytkownicy korzystają z aplikacji nie wymagających dużej mocy obliczeniowej komputera np. pakietów biurowych), w szkołach i w call centers. System może też posłużyć jako skuteczna platforma do przeprowadzania szkoleń. Podstawową zaletą wdrożenia technologii wg LG jest energooszczędność (mniej komputerów = mniej pobieranego prądu). Firma zwraca też uwagę, że mniej rozbudowana sieć komputerów w firmie to także ułatwienie dla pracowników działów IT, którzy nie muszą martwić się o utrzymanie dziesiątek czy setek pecetów w sprawności.

Zapowiadana na przyszły rok nowa generacja systemu LG Network Monitor zwiększy limit użytkowników do 30 oraz wprowadzi obsługę sieci Ethernet (obecnie system wykorzystuje połączenia bezpośrednie). Wzrosną też wymagania sprzętowe - do obsługi maks. 30 wirtualizowanych stanowisk roboczych potrzebny będzie w komputerze-hoście CPU czterordzeniowy (np. Intel Core 2 Quad/AMD Phenom X4) o taktowaniu 2,66 GHz lub wyższym oraz 4 GB pamięci operacyjnej.