LG może wygrać wyścig na liczbę aparatów w smartfonie. Oto nowy szalony patent firmy

Koreańczycy biorą udział w wyścigu producentów smartfonów na największą liczbę aparatów jakie da się upchnąć w jednym urządzeniu. Zapomnijcie o czterech czy pięciu, a nawet sześciu obiektywach. Najnowszy wniosek patentowy złożony przez LG zakłada stworzenie smartfonu z 16 aparatami na tylnej ściance. I jak nie nazwać tego szaleństwem?

System 16 aparatów w smartfonie. Fot. LetsGoDigital

Zgodę na wniosek o patent na smartfon z 16 aparatami głównymi LG otrzymało 20 listopada od Amerykańskiego Urzędu Patentowego (USPTO - United States Patent and Trademark Office). Jak wynika z materiałów dostarczonych przez producenta, obiektywy miałyby być ustawione w matrycy o wymiarach 4 x 4. Co ciekawe, ułożone w różnej orientacji mogą pracować razem, tworząc jeden większy obraz.

Zestaw aparatów może skanować fotografowane obiekty w trzech wymiarach, a także tworzyć ruchome obrazy przy połączeniu danych z różnych obiektywów. Co ciekawe, część z rozwiązań o jakich mowa w patencie LG wykorzystuje między innymi w modelu V40 ThinQ. Za sprawą funkcji Triple Shot możemy użyć trzech obiektywów (normalny, szerokokątny, teleobiektyw) w jednej serii. Na podstawie takich zdjęć można tworzyć animacje w formacie GIF.

Zobacz również:

  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 29.07.2021]
  • Czy właśnie tak będzie wyglądał Samsung Galaxy Z Flip 4?
LG może wygrać wyścig na liczbę aparatów w smartfonie. Oto nowy szalony patent firmy

Matryca 16 aparatów. Fot. LG

Pomysł nie wydaje się tak mocno odstrzelony od rzeczywistości. W końcu widzieliśmy już urządzenie wyposażone w 16 aparatów (Light L16). Podstawowy problem stanowi jednak ograniczona przestrzeń, która w przypadku smartfonu siłą rzeczy jest wyjątkowo skromna. Już na obecnym etapie każdy z producentów walczy o upchnięcie w szczupłej obudowie maksymalnej ilości komponentów. Wiemy do czego prowadzi miniaturyzacja matryc.

Jedynym rozwiązaniem na niską światłoczułość miniaturowych matryc wydają się odpowiednie algorytmy agregujące dane z wielu takich modułów i łączące je w jedno zdjęcie o odpowiedniej jakości. Być może polu technologii przetwarzania obrazu LG będzie w stanie uzasadnić sensowność stosowania tak dużej liczby aparatów i obiektywów w smartfonach przyszłości.

Źródło: LetsGoDigital