LG planuje odblokować bootloader w swoich smartfonach

Deweloperzy korzystający z nowych smartfonów LG nie są zadowoleni. Z jednej strony firma wydaje urządzenia z linii Nexus, które pozwalają na znaczną ingerencję użytkownika w oprogramowanie telefonu, ale w telefoniach z nakładką LG dostęp do bootloadera jest zablokowany.

W celu uzyskania praw roota i poważnej modyfikacji oprogramowania w smartfonach i tabletach z Androidem konieczne jest odblokowanie bootloadera. Niestety, nie wszyscy producenci na to pozwalają. Firmą, która blokuje bootloader i nie udostępnia narzędzi do jego odblokowania jest między innymi koreańskie LG.

Takie podejście nie ma uznania wśród społeczności deweloperów, którzy często na bazie oprogramowania od producenta przygotowują swoje własne ROM-y. Zablokowany bootloader utrudnia pracę wszelkiego rodzaju programistom, którzy potrzebują nieskrępowanego dostępu do oprogramowania.

Producent jest świadomy problemu, a jego przedstawiciele wystosowali list do społeczności skupionej wokół strony XDA-Developers.com. LG prosi w nim wszystkich zainteresowanych odblokowaniem bootloadera deweloperów o cierpliwość i opowiada o swoich przyszłych planach związanych z odblokowaniem bootloadera w nadchodzących smartfonach.

Wysłany list jest odpowiedzią LG na wiadomość od użytkownika XDA kryjącego się pod nickiem Wolfgart. W wiadomości znalazła się informacja, że producent jest w trakcie uruchamiania dedykowanego serwera, który pozwoli na odblokowywanie bootloadera w smartfonach, które firma wyda w przyszłości.

Nie ma jednak pewności, czy procedurę odblokowania bootloadera będzie można wykonać dla już wydanych urządzeń, w tym topowego modelu LG G3. Nawet jeśli tak będzie, to trzeba pamiętać, że wszelkie modyfikacje oprogramowania skutkują utratą gwarancji na urządzenie.

źródło: phonearena.com