LG zapowiedziało 55-calowe telewizory OLED

Koreańska firma LG planuje wprowadzenie największych na świecie telewizorów HD z ekranami OLED. Mają oferować lepszą jakość niż LCD i pozostać przy tym stosunkowo tanie. Zaprezentowane ekrany mają przekątną 55 cali i 5 mm grubości. Wyświetlacze OLED same generują światło i nie potrzebują podświetlania. Dlatego mogą być tak cienkie.

Ekran OLED od LG

LG Display podaje, że czas reakcji (potrzebny na zmianę koloru pikseli) ekranów OLED jest 1 000 razy szybszy niż w przypadku wyświetlaczy LCD. Mają być od nich również bardziej energooszczędne i znacznie cieńsze z uwagi na to, że nie wymagają podświetlania. Niedawno Samsung rozwiązał jednak ten problem również w przypadku ekranów LCD.

Do tej pory wyświetlacze OLED nie zyskały popularności wśród producentów telewizorów. Ograniczenie stanowił ich rozmiar oraz drogi proces produkcji. Teraz LG znalazło sposób na pokonanie tych problemów. Rozwiązaniem ma być technologia Oxide TFT (wykorzystuje tlenek krzemu), która zastąpi opartą na niskotemperaturowym polikrzemie stosowanym w mniejszych OLED-ach.

LG zapewnia, że rezygnacja z amorficznego krzemu nie pogorszy jakości obrazu oferowanego przez zapowiadane telewizory HD z ekranami OLED, a znacznie obniży ich ceny. Nowe wyświetlacze zostaną zaprezentowane na targach CES 2012, które rozpoczną się 10 stycznia. Wtedy przekonamy się, jak sprawdza się nowa technologia produkcji OLED-ów.

Zobacz też testy telewizorów LCD i plazmowych.