LTE w całej Polsce w 2016 roku?

Przyszłość LTE w Polsce leży w rękach Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To właśnie UKE ma zamiar przeprowadzić przetarg, który ma wyrównać szanse na rynku częstotliwości 1800 MHz. Pasmo to jest kluczowe dla LTE.

Jak donosi portal wyborcza.biz cała Polska mogłaby się znaleźć w zasięgu LTE już za 4 lata. Wszystko zależy od przetargu na podział częstotliwości 1800 MHz. Odbędzie się on jeszcze w tym roku, a decyzje w tej sprawie podejmie UKE. Pasmo to umożliwia wdrażanie technologii z dużymi prędkościami transmisji (a taką właśnie jest LTE).

Wszyscy obawiają się pozycji Zygmunta Solorza-Żaka, którego grupa (Polkomtel i Cyfrowy Polsat) ma 60 proc. pasma 1800 MHz. Po 20 proc. mają Centertel (sieć Orange) oraz PTC (T-Mobile). Liczby tę należy jednak dodać do siebie, bowiem firmy te zawarły ze sobą porozumienie, dzięki któremu powstała spółka Networks. Sytuacja ta powoduje, że na rynku mamy duopol. Jak dotąd P4 (sieć Play) nie posiada bowiem pasma tej częstotliwości. Eksperci zgodnie podkreślają, że zdobycie udziału w tym rynku to dla Playa przysłowiowe być albo nie być. Sieć ta liczy, że przetarg zostanie rozstrzygnięty zgodnie z troską o zachowanie konkurencyjności na polskim rynku i przeciwdziałanie duopolizacji. Gdyby tak się stało Play miałby znaczące szanse na zaangażowanie się w LTE.

Obecnie zasięgiem LTE objętych jest ok. 22 proc powierzchni naszego kraju. Miejmy nadzieję, że już w 2016 roku, dostęp do LTE będzie posiadał każdy Polak.